Partner serwisu
01 kwietnia 2019

Zwolnienie roślinnego produktu leczniczego z obowiązkowego raportowania do ZSMOPL

Kategoria: Aktualności

28 marca 2019 r. ukazał się Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie wyłączeń produktów leczniczych roślinnych z raportowania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (tzw. ZSMOPL). Tylko ten rodzaj leków ma przyznaną przez Ministerstwo Zdrowia dobrowolność raportowania.

Zwolnienie roślinnego produktu leczniczego z obowiązkowego raportowania do ZSMOPL

Pozostałe leki z dniem 1 kwietnia 2019 r. obligatoryjnie muszą być raportowane do systemu ZSMOPL na poziomie podmiotów odpowiedzialnych, hurtowni farmaceutycznych, aptek i punktów aptecznych oraz działów farmacji szpitalnej.

„Doceniamy decyzję podjętą przez Ministra Zdrowia, która w pełni adresuje politykę rządu w odniesieniu do ochrony małych i średnich przedsiębiorstw, niemniej jednak oczekujemy, iż kolejnym krokiem będzie wprowadzenie odpowiednich zapisów do Prawa Farmaceutycznego” – mówi Prezes PASMI Ewa Jankowska.

Komunikat Ministra Zdrowia jest reakcją na liczne postulaty, które PASMI wraz z Polskim Komitetem Zielarskim, jako członkiem organizacji wielokrotnie kierował do Ministerstwa z prośbą o wyłączenie z raportowania do ZSMOPL informacji o obrocie roślinnym produktem leczniczym.

Ministerstwo Zdrowia po przeanalizowaniu aspektów związanych z wyzwaniem organizacyjno-finansowym, jaki został postawiony przed producentami roślinnych produktów leczniczych i problemami z tym związanymi, a także wziąwszy pod uwagę główny cel wdrożenia ZSMOPL, czyli zapewnienie stałego dostępu do ważnych produktów leczniczych, których brak może spowodować trwałe i niekorzystne następstwa zdrowotne, uznało, że roślinne produkty lecznicze będą mogły być raportowane do ZSMOPL na zasadzie fakultatywnej.

źródło: PASMI
fot. 123RF.com/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ