Partner serwisu
04 kwietnia 2019

Monitoring i usprawnienie procesów

Kategoria: XI Wiosenna Konferencja Farmaceutyczna. Optymalizacja i efektywność.

To temat pierwszego bloku podczas XI Wiosennej Konferencji Farmaceutycznej. Panel poprowadził Adam Śpionek, EMO-FARM Sp. z o.o.

Monitoring i usprawnienie procesów

Marek Skowronek, StatSoft Pharma Polska, zaprezentował referat pt.: „Modelowanie i monitorowanie procesów technologicznych wytarzania produktów leczniczych”. Opowiedział o realizowanym przez firmę projekcie. Jego celem jest opracowanie zintegrowanej platformy analitycznej, służącej do projektowania, walidacji i monitorowania procesów technologicznych. Pierwszym etapem projektu jest ocena krytyczności i ryzyka – efektem ma być dostarczenie narzędzi, które pozwolą na oszacowanie ryzyka i punktów krytycznych. Kolejnym jest projektowanie eksperymentu – na tej podstawie można zdefiniować m.in. optymalne zakresy parametrów. Następnie odbywa się walidacja procesu – ocena, czy spełnia założone wymagania jakościowe. Na końcu jest weryfikacja bieżącego procesu. Narzędzie ma na celu podpowiedzenie, jakie działania zastosować, jakie są możliwe optymalne rozwiązania.

Jarosław Gajda, Mettler-Toledo Sp. z o.o., wystąpił z referatem pt.: „Automatyzacja i sprawne zarządzanie danymi w laboratorium – konieczność czy luksus?”. Przybliżył rozwiązania firmy dotyczące automatyzacji i zarządzania danymi. Jak wskazał, coraz trudniej o pracowników, potrzebne są więc rozwiązania, które ułatwiają i usprawniają pracę. Reprezentowana przez niego firma oferuje bezpieczne, wydajne i elastyczne rozwiązania dla m.in. przemysłów farmaceutycznego, chemicznego, biotechnologicznego, kosmetycznego. Korzyści, jakie daje automatyzacja w laboratorium, to m.in.: poprawa bezpieczeństwa i wydajności, poprawa jakości wyników, unikanie błędów operatora, redukcja czasu analiz, oszczędności. Prelegent scharakteryzował oprogramowanie LabX, oferowane przez firmę Mettler-Toledo, stanowiące narzędzie, które wspiera automatyzację, zarządzanie danymi oraz kontrolę procesów.

Szymon Piróg, ANT Sp. z o.o., zaprezentował referat pt. „Real-Time Scheduling – harmonogramowanie produkcji z Industry 4.0”. Opowiedział o urządzeniach wspierających planowanie produkcji w fabrykach, jako elementy przemysłu 4.0, takich jak system ANT Smart Factory, który wspomaga klientów w procesie digitalizacji produkcji, by była ona bardziej elastyczna i efektywna. Jak określił prelegent, planowanie produkcji to swego rodzaju centrum wszechświata fabryki. System zarządzania produkcją staje się centralnym punktem funkcjonowania firmy. Implementacja takich rozwiązań pozwala nie tylko na planowanie produkcji, ale także monitorowanie przebiegu, zbieranie danych z maszyn, pozyskiwanie informacji zwrotnych.

Piotr Wojciechowski, Systec&Services GmbH, zaprezentował referat pt. "Serializacja w Rosji – dziś, w 2020 i co dalej?”. Serializacja obowiązuje w Europie, w tym także w Polsce, już od miesiąca. Prelegent opowiedział o rozwiązaniach, jakie będą dostępne na rynku rosyjskim. Dotyczy to nie tylko farmacji, ale także wyrobów tytoniowych, ubrań, produktów spożywczych. One także w niedalekiej przyszłości zostaną poddane serializacji, czyli oznakowaniu produktów za pomocą unikalnych numerów seryjnych, umieszczonych na każdym opakowaniu. Umożliwia to weryfikację całego łańcuch produkcji i dostaw. To z kolei ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom.

Prezentacje odbyły się w ramach XI Konferencji Naukowo-Technicznej Wiosenna Konferencja Farmaceutyczna. Optymalizacja i Efektywność 2019.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ