Ponad 90% Polaków ufa farmaceutom
Polacy ufają farmaceutom, ale nie potrafią korzystać z ich wiedzy - do apteki chodzą, by kupić lek, dużo rzadziej po fachową poradę - pokazał raport "Farmaceuta w Polsce", oparty o badania przeprowadzone przez Biostat na zlecenie Fundacji Aflofarm i Naczelnej Izby Aptekarskiej. Premiera raportu "Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe" odbędzie się 11 kwietnia 2019 r.
Pierwsze tak kompleksowe badania w historii zawodu
Rola farmaceuty w polskim systemie opieki zdrowotnej ulega zmianie. Trwają prace legislacyjne nad Ustawą o Zawodzie Farmaceuty, coraz częściej mówi się o wprowadzeniu w naszym kraju opieki farmaceutycznej. To najlepszy moment na rozpoczęcie ogólnopolskiej dyskusji na temat kondycji zawodu farmaceuty i relacji na linii farmaceuta-pacjent.
Z tego powodu Fundacja Aflofarm i Naczelna Izba Lekarska zleciły przeprowadzenie badań wizerunkowych zawodu. To pierwsze tak kompleksowe badania wizerunku farmaceuty w Polsce. Ich wyniki są zaskakujące:
- 90,4% Polaków ufa farmaceucie. Pacjenci nie potrafią jednak korzystać z ich wiedzy i robią to niechętnie,
- wiedzę o lekach pacjenci czerpią głównie z internetu (64%),
- podczas decyzji o wyborze leku pacjenci tylko w 11% kierują się rekomendacjami farmaceuty, choć aż 80% farmaceutów sądzi, że to ich rekomendacje są kluczowe.
Wizerunek zawodu w oczach pacjentów jest zatem zupełnie inny niż w oczach samych farmaceutów.
Premiera raportu "Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe" zawierającego o wiele więcej równie zaskakujących danych odbędzie się 11 kwietnia 2019 r. o godzinie 14.00 w Centrum Prasowym PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie.
Start kampanii wizerunkowej "Po pierwsze farmaceuta"
Premiera raportu połączona będzie z konferencją prasową, podczas której nastąpi inauguracja ogólnopolskiej kampanii wizerunkowej wspierającej zawód farmaceuty "Po pierwsze farmaceuta" oraz prezentacja spotu kampanii.
Akcję organizują wspólnie Fundacja Aflofarm oraz Naczelna Izba Aptekarska.
Zależy nam na tym, by Polacy w odpowiedzialny sposób dbali o swoje zdrowie. Farmaceuci mogą im w tym pomóc – to bardzo dobrze wykształceni specjaliści, którzy posiadają szeroką wiedzę z zakresu farmakologii i potrafią doradzić w wielu dolegliwościach zdrowotnych, a w razie potrzeby – zalecić wizytę u lekarza. Ich rola w systemie opieki zdrowotnej w Polsce jest jednak naszym zdaniem niedoceniana – zauważyliśmy to i chcemy to zmienić - mówi Tomasz Furman, prezes zarządu Fundacji Aflofarm.
Taka kampania jest niezbędna, nie tylko w kontekście promocji zawodu farmaceuty, ale również rozwiązań prawnych. Mam tutaj na myśli długo oczekiwaną przez całe środowisko ustawę o zawodzie farmaceuty - mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NIA.
Komentarze