Partner serwisu
29 maja 2019

Breast Cancer Unit – nowa jakość opieki dla pacjentów z nowotworem piersi

Kategoria: Aktualności

Odpowiadając na potrzeby pacjentów z chorobami nowotworowymi, prof. Łukasz Szumowski zdecydował o uruchomieniu Breast Cancer Unit. Minister zdrowia podpisał projekty rozporządzeń implementujące nowy model organizacyjny opieki nad pacjentem z nowotworem piersi.

Breast Cancer Unit – nowa jakość opieki dla pacjentów z nowotworem piersi

– Jest to pierwsze rozporządzenie z tego zakresu dotyczące wyspecjalizowanej, kompleksowej, koorydnowanej opieki dla pacjentów z rakiem piersi – podkreślał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas dzisiejszej konferencji prasowej – Pracujemy nad kolejnymi zmianami, do konsultacji publicznych został już skierowany projekt rozporządzenia w zakresie koordynowanej opieki w raku płuca.

Wprowadzenie Breast Cancer Unitów obejmuje 3 rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych  z zakresu:

leczenia szpitalnego,

ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,

rehabilitacji leczniczej.

Dzięki temu powstaną wyspecjalizowane jednostki przeznaczone dla pacjentów z rakiem piersi, zapewniające im kompleksową diagnostykę oraz indywidualny proces leczenia onkologicznego. W ośrodkach BCU będą przyjmować lekarze różnych specjalności, m.in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemioterapii i radioterapii, psycholodzy kliniczni, rehabilitanci. Taki model organizacji opieki nad pacjentami onkologicznymi funkcjonuje w wieku krajach, w Polsce czekaliśmy na niego od lat.

– Liczymy na poprawę efektywności leczenia. Pacjent, trafiając do ośrodka referencyjnego BCU, zostanie zaopiekowany od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po monitoring skuteczności leczenia już po zakończeniu procesu terapeutycznego – mówił wiceminister Gadomski.

Cancer unity jako model kompleksowej opieki onkologicznej

Tworzenie unitów wynika z potrzeby zwiększenia skuteczności w walce z chorobami nowotworowymi. Niektóre z propozycji, wzorem krajów o lepszych wynikach leczenia pacjentów onkologicznych, są związane z tworzeniem tzw. „unitów narządowych”, czyli wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się kompleksowo diagnostyką i leczeniem nowotworów jednego narządu lub układu/lokalizacji.

Projekty rozporządzeń Ministra Zdrowia implementujące tworzenie unitów opierają się na założeniach, które są podobne lub spójne dla większości rodzajów nowotworów. Najważniejsze z tych założeń obejmują:

określenie wymagań jakościowych i organizacyjnych dla wybranych świadczeń gwarantowanych,

określenie doświadczenia wymaganego do diagnozowania i leczenia zaawansowanych przypadków nowotworów, zdefiniowane głównie przez ilość wykonanych badań i zabiegów operacyjnych;

możliwość wykonania świadczeń możliwie wysokiej jakości, także blisko pacjenta, takich jak:

 • profilaktyczne programy zdrowotne,
 • programy lekowe,
 • ambulatoryjna opieka specjalistyczna,
 • leczenie szpitalne,
 • rehabilitacja lecznicza,
 • leczenie bólu,
 • diagnostyka genetyczna,
 • radioterapia, chemioterapia;
 • możliwość prospektywnego monitorowania wskaźników leczenia onkologicznego poprzez mierniki oceny prowadzenia diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Kolejne cele, które będą podejmowane w unitach, to:

 • odwrócenie procesu rozpoznawania choroby w późnym stadium zaawansowania,
 • zapewnienie właściwej koordynacji procesu diagnostyczno-terapeutycznego,
 • skupienie poszczególnych etapów leczenia pacjenta,
 • stałe, niezależne od danej placówki medycznej monitorowanie wyników (jakości) leczenia.
źródło: Ministerstwo Zdrowia
fot. 123RF.com/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ