Wiceminister Cieszyński i PNRL wspólnie o e-zdrowiu
Jednym z punktów posiedzenia Prezydium NRL 26 lipca 2019 r. było spotkanie z wiceministrem Januszem Cieszyńskim, poświęcone omówieniu kwestii e-zdrowia, m.in. wdrożenia e-recepty i elektronicznej dokumentacji medycznej.
Wprowadzenie e-recepty, mimo że jest na etapie zaawansowanym i jego opóźnienie czy odwołanie nie jest przewidywane, nadal budzi wątpliwości w środowisku lekarskim. Proces jest nieunikniony, ale doświadczenia zebrane przy wdrożeniu e-ZLA na przełomie 2018-2019 r. pokazują, że kampania informacyjna jest niezwykle potrzebna, aby lekarze byli dobrze przygotowani do kolejnego etapu informatyzacji ochrony zdrowia. W tym celu MZ razem z CSIOZ pracuje nad poradnikiem dla lekarzy, który ma pomóc w płynnym przejściu na elektroniczne recepty. Będzie on zawierał m.in. najistotniejsze informacje o e-zdrowiu, podpowiedzi jak zacząć pracę z e-receptą oraz opis korzyści płynących z cyfryzacji. Wiceminister Cieszyński zaprosił NRL do współpracy nad tym projektem, podkreślając, że tylko udział lekarzy pozwoli na powstanie efektywnego narzędzia dla nich samych.
Prezydium NRL jest aktywnym uczestnikiem konsultacji i surowym recenzentem projektów rozwiązań. Od dawna zgłasza uwagi do procesu cyfryzacji, nie zgadzając się z niektórymi jego założeniami i propozycjami wdrożeń. Widzi jednak konieczność powstania „instrukcji obsługi”, aby środowisko lekarskie czuło się bezpieczniej i lepiej orientowało się w świecie e-zdrowia. Zdecydowano o zaangażowaniu się w pracę nad wspólnym poradnikiem, który oprócz kompendium wiedzy dla lekarzy, ma także zawierać wskazówki jak o cyfryzacji rozmawiać z pacjentem.
Odpowiadając na pytania członków Prezydium NRL, wiceminister zwrócił m.in. uwagę na brak sankcji za wystawianie papierowej recepty oraz, że MZ podejmie wszelkie działania mające na celu wsparcie lekarzy w procesie cyfryzacji – m.in. szkolenia, materiały edukacyjne, kampania informacyjna i dofinansowanie.
Na spotkaniu przedyskutowano również kwestię obowiązku sprawozdawania pierwszego wolnego terminu udzielenia świadczenia. Wiceminister Cieszyński uspokajał, że wprowadzone zmiany nie są dodatkowym zadaniem – każda placówka medyczna prowadzi rejestr wizyt, a raportowanie do NFZ o dostępności ma ułatwić życie pacjentowi oraz pomóc w rozładowaniu kolejek. Zaznaczył, że wiele placówek, zwłaszcza większych, dobrze radzi sobie z tym zadaniem. Rozumie, że mniejsze mogą mieć problemy - w ich wypadku istnieje możliwość mniej rygorystycznego traktowania.
Członkowie Prezydium NRL nie podzielili optymizmu wiceministra w tej sprawie, zwracając uwagę, że obowiązki dotyczące realizacji kontraktów są przez oddziały funduszu bezwzględnie egzekwowane. Podkreślono, że środowisko lekarskie proces cyfryzacji traktuje jako całość, a nakładanie niezrozumiałych i nieakceptowanych obowiązków w tej dziedzinie negatywnie wpływa na wizerunek całego projektu.
Komentarze