Zmiany personalne w kierownictwie Ministerstwa Zdrowia
30 lipca br. premier Mateusz Morawiecki przyjął rezygnację Zbigniewa J. Króla ze stanowiska Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia. W swojej pracy w resorcie zdrowia skupił się głównie na chorobach rzadkich oraz zmianach systemowych w psychiatrii, ze szczególnym uwzględnieniem psychiatrii dzieci i młodzieży. Minister Zdrowia podziękował wiceministrowi za lata pracy na rzecz pacjentów.
Wiceminister Zbigniew J. Król pracował m.in. nad zmianami w psychiatrii dzieci i młodzieży, które zostały zawarte w nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Powstał nowy model ochrony zdrowia psychicznego młodych pacjentów.
Działania wprowadzone były dwutorowo – w obszarze systemowym oraz kadrowym. Zgodnie z nowelizacją, powstaną ośrodki o trzech stopniach referencyjności: środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, środowiskowe centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej z całodobowymi szpitalnymi świadczeniami psychiatrycznymi i izbą przyjęć. Zbigniew J. Król wdrożył też pilotażowy program psychiatrii środowiskowej w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Przewodził pracom nad powstaniem Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich
Projekt Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich został zaakceptowany przez ścisłe kierownictwo resortu zdrowia i zgłoszony do wykazu prac programowych Rady Ministrów. Znalazły się w nim priorytety w czterech obszarach: rozpoznawanie i leczenie, wsparcie, rehabilitacja oraz edukacja i badania naukowe.
Koordynował również prace nad mapami potrzeb zdrowotnych, konsultował i czerpał wiedzę na ten temat od ekspertów ze Stanów Zjednoczonych. Podkreślał, że trzeba poszerzyć bazę informacyjną map, która obejmować powinna nie tylko to, co jest dostępne w NFZ.
Prace nad wyżej wymienionymi projektami będą kontynuowane.
Komentarze