Partner serwisu
02 września 2019

Badania i rozwój w cenie. Branża medyczna wyda na nie 240 miliardów dolarów

Kategoria: Z życia branży

Największe firmy medyczne w ciągu najbliższych 5 lat wydadzą na badania i rozwój blisko 240 miliardów dolarów – tak wynika z prognoz dr. Waldemara Karpy z Akademii Leona Koźmińskiego, który przez dwa lata analizował światowy sektor medyczny. To kwota, za którą można byłoby na przykład wybudować blisko 500 Stadionów Narodowych.

Badania i rozwój w cenie. Branża medyczna wyda na nie 240 miliardów dolarów

Jak wynika z analizy rynku medycznego zawartej w wydanej w tym roku książce „Osobliwości innowacji medycznych. Analiza ekonomiczna” sektor medyczny jest obecnie światowym liderem inwestycji w badania i rozwój.

Firmy z sektora medycznego, a w szczególności te z gałęzi biofarmaceutycznej (badającej zależność między właściwościami leku a reakcją człowieka na lek), na badania przeznaczają ponad 14 procent przychodów, czyli trzy razy więcej niż na przykład producenci elektroniki użytkowej, i aż 5 razy więcej niż branża lotnicza czy motoryzacyjna.

Najwięcej w badania i rozwój inwestują: w branży sprzętu medycznego – Medtronic (2,7 mld dolarów); w branży farmaceutycznej i biofarmaceutycznej – Roche (11,7 mld dolarów). Całkowite wydatki branż w horyzoncie najbliższych 5 lat mają wynieść 237,5 mld dolarów (203,9 mld w branży farmaceutycznej oraz 33,5 mln w gałęzi sprzętowej).

– Przychody liderów przemysłu farmaceutycznego porównywalne są z przychodami największych firm technologicznych, jak choćby firmy Apple, gdzie kształtują się na poziomie 260 mld dolarów – podkreśla dr Waldemar Karpa, ekspert w dziedzinie ekonomii i zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego, który podczas pracy nad książką przeanalizował szereg badań (w tym przytaczane dane firmy analitycznej EvaluatePharma).

Zestawienie firm działających w branży medycznej zdominowały te ze Stanów Zjednoczonych, choć o swoją pozycję walczy też kilka podmiotów z Europy oraz Chin.

Pieniądze i innowacje w sektorze medycznym

Według szacunków firmy doradczej Frost & Sullivan przychody firm sektora medycznego zdrowia w 2017 r. osiągnęły wartość niespełna 1,8 biliona dolarów amerykańskich (1800 mld dol.), przekraczając tym samym globalne przychody firm branży samochodowej (1,6 biliona dolarów amerykańskich).

38,5 proc. globalnych przychodów sektora medycznego generują firmy z kontynentu północnoamerykańskiego, niespełna 23 proc. to firmy europejskie, a 18,5 proc. wypracowują podmioty z Azji (z wyłączeniem Japonii, gdzie firmy z tego kraju generują 10 procent przychodów w branży). Reszta świata jest na szarym końcu. Za rozwojem sektora medycznego stoją ogromne pieniądze przeznaczane na badania i rozwój, co przekłada się też na innowacje.

– Najnowsze wskaźniki innowacyjności, w tym Dervent World Patent Index, pokazują, że firmy tworzące i dostarczające specjalistyczną aparaturę medyczną oraz koncerny farmaceutyczne wygenerowały 18 proc. światowych innowacji, a wliczając sektor biotechnologii aż 31 procent – zaznacza dr Karpa.

Nowoczesne technologie medyczne umożliwiają coraz skuteczniejszą walkę z chorobami, które do tej pory były odporne na leczenie – rak piersi, choroby serca czy stwardnienie rozsiane. Dzięki możliwości prowadzenia coraz skuteczniejszych badań przesiewowych lekarze mogą walczyć z nimi we wczesnych stadiach.

Książka „Osobliwości innowacji medycznych. Analiza ekonomiczna” została wydana nakładem wydawnictwa poltext. Badania zostało sfinansowane przez Akademię Leona Koźmińskiego


 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ