Partner serwisu
10 września 2019

Aż 80-90% Finek i tylko 17% Polek wykonuje regularnie cytologię

Kategoria: Aktualności

Planując przyszłość często wyobrażamy sobie rodzinę, dobrą pracę oraz dostatnie i szczęśliwe życie, zapominając o niezbędnym warunku do realizacji wszelkich swoich marzeń i celów. Tym brakującym elementem w projekcji jest zdrowie. Aby o nie zadbać nie wystarczy zaaplikować krem pod oczy czy połknąć witaminowy suplement diety. Potrzeba znacznie więcej – potrzeba szeroko pojętej profilaktyki, która powinna być prowadzona od drugiej/trzeciej dekady życia.

Aż 80-90% Finek i tylko 17% Polek wykonuje regularnie cytologię

Każda z nas spotkała się z przekazami medialnymi na temat konieczności dbania o profilaktykę antynowotworową, a w tym z akcjami zachęcającymi do wykonywania badań cytologicznych z szyjki macicy. Jednak w większości przechodzimy obojętnie względem takich informacji. Być może spoglądamy na ten temat niczym na wielkie, odrażające zdjęcia na paczkach papierosów – z pewnym przyzwyczajeniem, z pewną dozą wyuczonej i bezradnej akceptacji. Czy dotychczasowe przekazy ministerialne, samorządowe, korporacyjne skutecznie zachęcają nas do wykonywania badań profilaktycznych, w tym cytologii? 

Aktualnie w Polsce działa specjalny, dedykowany dla kobiet Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, dzięki któremu w państwowych poradniach ginekologicznych, każda Polka, raz na trzy lata, może wykonać darmowe badanie cytologiczne z szyjki macicy. Jednak okazuje się, że tylko 17% Polek[1] korzysta z takiej opcji. Jest to jeden z najgorszych wyników w Europie. Cytologię można zrobić nie tylko w poradniach państwowych czy komercyjnych - w całej Polsce działają fundacje i stowarzyszenia, zajmujące się przeprowadzaniem badań cytologicznych non profit.

– Prowadząc swój projekt liczę na to, że kiedyś nastanie taki moment, w którym polski ginekolog będzie realnie zaskoczony, jeśli zobaczy u pacjentki zaawansowanego raka szyjki macicy – czyli zjawisko już niecodzienne. Aktualnie taka sytuacja jest możliwa na przykład w Finlandii, gdzie aż 80-90% kobiet[2] wykonuje regularne, cykliczne badania cytologiczne z szyjki macicy, co skutecznie chroni je przed rozwojem raka. – mówi lek.med. Marta Mączka, z Centrum Medycznego Kobieta i Matka. Dodaje: – W celu szerzenia dostępu do badań profilaktycznych, a także wiedzy na temat ich celowości stworzyłam Projekt Salus feminis – PROJEKT DLA ZDROWIA KOBIET. Pierwszy etap działań, który został przewidziany na najbliższy rok, ma się koncentrować wokół profilaktyki raka szyjki macicy. Bezpłatne, profilaktyczne badania cytologiczne w ramach Projektu, będą prowadzone w dwa pierwsze piątki każdego miesiąca w Warszawie, aż do sierpnia 2020 roku. Potem nadejdzie kolej na profilaktykę raka piersi.

Specjalistka położnictwa i ginekologii Marta Mączka wskazuje na kilka ważnych powodów, dla których warto jak najszybciej zrobić cytologię oraz zadbać o profilaktykę zdrowia i tym samym zarzucić tworzenie europejskiego zagłębia raka szyjki macicy w Polsce. Co zyskujemy wykonując regularne badania cytologiczne?

1. Przeciwdziałamy rozwojowi zaawansowanego raka szyjki macicy – wykrywamy problem na początkowym etapie, w którym możemy zapobiec rozwojowi nowotworu.

2. Unikamy inwazyjnych rozwiązań – leczymy ewentualną chorobę nowotworową lub przednowotworową w początkowym etapie, czyli w stadium, w którym leczenie jest szybkie i proste, oraz w którym absolutnie nie wymaga się stosowania zaawansowanych technik operacyjnych czy radioterapii.

3. Dbamy o jakość i komfort życia – zamiast obawiać się choroby, dzięki regularnym badaniom – czujemy się pewnie i bezpiecznie.

4. Dajemy dobry przykład naszej rodzinie, znajomym – edukujemy i tym samym dbamy także o zdrowie naszych najbliższych.

5. Dajemy sobie szansę na długie i szczęśliwe życie – mamy możliwość realizacji swoich pasji i marze. Taką szansę, dajemy także naszym dzieciom.

źródło: Newseria
fot. Newseria
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ