Partner serwisu
02 października 2019

Projekt budowlany - podstawa szacowania kosztów realizacji

Kategoria: Aktualności

Okres tworzenia projektu budowlanego to moment, kiedy oczekiwania Inwestora przekładane są na papier. Zatwierdzony projekt budowlany to pierwszy krok do realizacji inwestycji. Opisuje on plany inwestycji i stanowi podstawę opracowania projektów szczegółowych nazywanych projektami wykonawczymi, które są integralną częścią projektu budowlanego.

Projekt budowlany - podstawa szacowania kosztów realizacji

Ile inwestycja będzie kosztować? Powiedzenie, że „czas to pieniądz” ma swoje odzwierciedlenie już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Ze względu na presję czasu można spotkać się z opinią, że projekt budowlany to „tylko” podstawa, a szczegóły zostaną opracowane w kolejnym etapie. Jednak, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że najczęściej koszty inwestycji są szacowane na podstawie projektu budowlanego, wychwycenie we wczesnym etapie właśnie tych szczegółów, pozwala na wykonanie dokładnej analizy kosztów. Zatem gruntownie przemyślany i opracowany projekt budowlany stanowi bazę prawidłowo wykonanej wyceny inwestycji.

Dlaczego powinniśmy rozważyć zmiany w projekcie? Inwestycje realizowane współcześnie wymagają ciągłego dostosowywania procesu projektowania. Zmiany zaproponowanych w projekcie budowlanym rozwiązań technicznych czy materiałów są zjawiskiem powszechnie spotykanym. Przyczyny zmian projektowych są różne. Wynikają one z konieczności dostosowania rozwiązania projektowego do stanu faktycznego na budowie, ale ich celem jest również dotrzymanie/ skrócenie założonego harmonogramu realizacji czy obniżenie kosztów inwestycji. O ile z punktu widzenia Prawa budowlanego mogą być one kwalifikowane jako nieistotne, to biorąc pod uwagę wpływ na koszt inwestycji jest inaczej. Często modyfikacja, która powinna przynieść Inwestorowi benefity w końcowym rozliczeniu może okazać się zmianą niekorzystną. Tylko dogłębna analiza proponowanych zmian rozwiązań projektowych i globalne spojrzenie na projekt pozwala na wychwycenie potencjalnych zagrożeń.

Jak dotrzeć do wyznaczonego celu? Wdrażanie powyższego podejścia do projektowania i realizacji budów stanowi gwarancję powodzenia założonego celu. Zaangażowanie firmy inżynieryjnej, posiadającej wieloletnie doświadczenie w realizacji złożonych inwestycji w branży petrochemicznej, chemicznej, rafineryjnej czy Life Sciences (farmacja, biotechnologia) przybliża nas do osiągnięcia tego celu. Fluor, zatrudniając zespół wykwalifikowanych specjalistów wszystkich branż wykorzystuje zarówno lokalną jak i globalną wiedzę, doświadczenie zawodowe oraz procedury dot. realizacji projektów. Wszystkie te elementy sprawiają, że firma jest w stanie z bardzo dużą dokładnością oszacować koszty nowoprojektowanych inwestycji i ewentualnych zmian, co prowadzi do osiągnięcia celów wyznaczonych przez Inwestorów.

Anna Neugebauer
Inżynier branży budowlanej, Fluor S.A.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ