Rodzaje wag laboratoryjnych
Laboratoria, niezależnie od tego, w czym się specjalizują są miejscami, w których niezwykle ważna jest dokładność i precyzja.

Dlatego też wybór odpowiedniego sprzętu do takich miejsc ma ogromne znaczenie. Wśród wielu niezbędnych elementów wyposażenia niezwykle ważne miejsce zajmują wagi. Urządzenia te dostępne są w wielu różnych rodzajach co pozwala dostosować ich specyfikę do rodzaju wykonywanych prac. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej rodzajom wag laboratoryjnych.
Wagi techniczne
To najprostsze wagi laboratoryjne, które mogą mieć różne postacie - wagi stacjonarne, przenośne, wiszące - to tylko niektóre z nich. Ten rodzaj wag wyróżnia się prostą konstrukcją i łatwym użytkowaniem, dzięki czemu są wykorzystywane na co dzień. W większości przypadków ich dokładność wynosi do 0,1 grama zaś nośność to ok 10 kilogramów. Ten rodzaj wag stosowany jest przede wszystkim w laboratoriach przemysłowych.
Wagi analityczne
To nieco bardziej precyzyjny rodzaj wag, który posiada nośność do 1 kilograma. Dokładność tych wag wynosi 0,01 grama. Wagi te sprawdzają się w przypadku małych ilości substancji, dlatego też najczęściej wykorzystuje się je w laboratoriach farmaceutycznych. Dzięki swojej budowie zapewniają dokładność pomiaru oraz pozwalają chronić ważone substancje przed zanieczyszczeniami.
Wagi półmikroanalityczne
Bardzo precyzyjne wagi, których dokładność wynosi do 0,001 grama. Ten rodzaj wag również pozwala nam na ważenie substancji o wadze do 1 kilograma. W przypadku tych wag możemy dokonywać skomplikowanych obliczeń, sumować wyniki oraz ważyć procentowo. Sprawdzają się więc wszędzie tam, gdzie dokładność ma ogromne znaczenie. Co ważne, wagi te chronią ważone substancje przed wszystkimi czynnikami, które mogłyby wpłynąć na dokładność pomiaru.
Wagi mikroanalityczne
Ten rodzaj wag charakteryzuje się niezwykle wysoką czułością, która wynosi D0,0001 grama, nośność większości urządzeń tego typu to 100 gram. Gwarantują powtarzalność wyników, doskonale chronią ważone substancje a przy tym pozwalają na połączenie urządzenia z komputerem oraz drukarką.
Komentarze