Partner serwisu
16 grudnia 2019

Nowa szczepionka może być przełomem w walce z durem brzusznym

Kategoria: Z życia branży

Z badań opublikowanych w renomowanym czasopiśmie New England Journal of Medicine wynika, że nowa szczepionka przeciw durowi brzusznemu oceniana w badaniach klinicznych 3 fazy wykazuje zaskakująco wysoką skuteczność. Liczba przypadków duru brzusznego w grupie badanej, w porównaniu do grupy kontrolnej zmniejszyła się o ponad 80%. Nowa szczepionka ma szansę odegrać w bliskiej przyszłości kluczowe znaczenie w ochronie przed durem brzusznym wywoływanym przez wielolekooporne pałeczki duru  brzusznego.

Nowa szczepionka może być przełomem w walce z durem brzusznym

Eksperci twierdzą, że nowa szczepionka przeciw durowi brzusznemu „zmieni zasady gry” i znacznie zmniejszy liczbę ofiar tej choroby. W Pakistanie problemem są przypadki duru brzusznego wywoływane przez wielolekooporne szczepy bakterii pałeczki duru brzusznego. Populacja dzieci, które powinny być chronione poprzez szczepienia obejmuje 9 mln.

Dur brzuszny jest wywoływany przez wysoce zakaźne bakterie Salmonella Typhi. Jest to choroba „brudnych rąk”: zachorowania szerzą się głównie przez wodę i żywność zanieczyszczone wydalinami zakażonych osób, nie przestrzegających zasad higieny. Dur brzuszny należy do chorób ubóstwa, najczęściej występującą w krajach o złych warunkach sanitarnych oraz braku dostępu do czystej wody. Objawy duru brzusznego obejmują: długotrwałą gorączkę, ból głowy, nudności, utratę apetytu, zaparcia. Choroba u 1/100 chorych powoduje śmiertelne powikłania, takie jak krwawienie wewnętrzne. WHO szacuje, że na świecie każdego roku od 11 do 21 milionów osób choruje na dur brzuszny, a od 117 000 do 161 000 umiera.

Prowadzono randomizowane, kontrolowane badanie kliniczne 3 fazy. W badaniu uczestniczyło ponad 20 000 dzieci z Doliny Katmandu w Nepalu w wieku od dziewięciu miesięcy do 16 lat. Dur brzuszny jest poważnym problemem zdrowia publicznego w tym regionie. Zaszczepiono ponad 10 000 dzieci. Grupę kontrolną stanowiły dzieci szczepione przeciw meningokokom grupy A. Wykazano, że w grupie dzieci zaszczepionych nową szczepionką przeciwdurową, częstość występowania duru brzusznego była o 81% niższa w porównaniu do grupy kontrolnej, w pierwszym roku po podaniu szczepionki.

„Nowa szczepionka przeciw durowi brzusznemu działa nadspodziewanie dobrze w zapobieganiu chorobie, która zagraża najmłodszym- powiedział prof. Andrew Pollard z University of Oxford. Dzieci w Nepalu, a także te biorące udział w podobnych badaniach prowadzonych w Malawi i Bangladeszu, będą obserwowane, aby  ustalić jak długo utrzymuje się ochrona po szczepieniu.

Dr Kathleen Neuzil, Dyrektor Konsorcjum ds. Szczepień przeciw durowi brzusznemu, powiedziała, że nowa szczepionka może zmniejszyć częstość występowania duru brzusznego i uratować życie w populacjach pozbawionych czystej wody i możliwości poprawy warunków sanitarnych.

Pomimo tego, że na rynku dostępne są dwie szczepionki przeciw durowi brzusznemu, żadna z nich nie ma zarejestrowanych wskazań dla dzieci w wieku poniżej dwóch lat, stąd też grupa najbardziej narażona na zachorowanie pozostaje bez ochrony.

Jednocześnie Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że w ogromnym tempie rośnie liczba zachorowań, wywoływanych przez wielolekooporne szczepy pałeczki duru brzusznego, co w znacznym stopniu ogranicza możliwości terapii antybiotykami.

W Pakistanie ogromnym problemem są przypadki duru brzusznego wywoływane przez wielolekooporne szczepy bakterii. W 2016 r. wybuchła tam epidemia duru brzusznego, którego przyczyną są bakterie oporne na kilka klas antybiotyków (szczepy XDR). Sytuacja ta grozi powtórzeniem sytuacji z przeszłości,  kiedy dur brzuszny zabijał 20% zarażonych osób – ostrzega dr Seth Berkley, dyrektor GAVI, Vaccine Alliance. GAVI finansuje obecnie kampanię szczepień dziewięciu milionów dzieci, a jedna z prowincji w Nepalu stanie się pierwszym regionem na świecie, gdzie szczepienia przeciw durowi brzusznemu będą włączone do pakietu powszechnych szczepień podawanych najmłodszym. Dr Berkley zaznacza: Ta szczepionka jest przełomem w walce z durem brzusznym, nie mogła pojawić się w lepszym czasie.

Nowa szczepionka powinna odegrać kluczową rolę w opanowaniu niebezpiecznej epidemii, a po wprowadzeniu do programów szczepień w wielu krajach, zmniejszyć liczbę ofiar duru brzusznego na świecie”- powiedział prof. Pollard.

Badacze podkreślają, że mając do dyspozycji nową wysoko skuteczną szczepionkę przeciw durowi brzusznemu, można nie tylko zapobiec chorobie, ale także przyczynić się do walki z antybiotykoopornością pałeczek duru brzusznego.

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ