Partner serwisu
19 grudnia 2019

Jak długo ważna jest recepta?

Kategoria: Aktualności

Z chwilą, gdy zaczęły obowiązywać e-recepty, wśród pacjentów zapanowała dezorientacja dotycząca między innymi tego, jak długo ważna jest recepta. Wprawdzie niektóre ustalenia nadal są dla wielu pacjentów abstrakcją, postaramy się jakoś wyjaśnić część tych niejasności.

Jak długo ważna jest recepta?

E-recepty – zmiany w związku z ich wejściem

Wprawdzie od 7 września 2019 roku obowiązuje ustawa, która wprowadziła nowe zasady wystawiania i realizowania recept, a w tym również zmiany w terminach ważności recept, niewątpliwie należy pamiętać, iż zarówno recepta papierowa, jak i ta elektroniczna nie jest ważna bezterminowo! W związku z powyższym, jak długo ważna jest recepta? W tej chwili wyjaśniamy. W realizowaniu recept papierowych nic się nie zmieniło, ponieważ od dnia 8 stycznia 2020 roku mają one odejść w zapomnienie! Jednak do tego czasu należałoby pamiętać, iż wypisana przez lekarza recepta ważna jest wyłącznie 30 dni od daty jej wystawienia lub od daty realizacji „od dnia”. Co z innymi receptami, jak długo jest ważna recepta np. na psychotrop czy antybiotyk?

A więc terminy realizacji recept nie uległy zmianom – recepta na leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe ważna jest 30 dni, na antybiotyki – 7 dni, a na produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta – 120 dni. Dotyczy to zarówno recept papierowych, jak i elektronicznych. Więc co się zmieniło? Otóż największe zmiany dotyczą realizacji e-recepty ponieważ pacjent ma na jej realizację teraz dużo więcej czasu – aż 365 dni od jej wystawienia lub od daty realizacji „od dnia”.

Termin ważności e-recepty - od czego zależy?

Tak jak napisaliśmy wyżej, termin ważności e-recepty może wynieść aż 365 dni od jej wystawienia lub od daty realizacji „od dnia”, jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Nie zawsze będziemy mogli zrealizować receptę elektroniczną przez tak długi czas, a powodem tego jest nowy system wydawania leków z e-recepty. W związku z tym jak długo ważna jest recepta? Zgodnie z nowymi przepisami wydłużony termin realizacji odnosić się będzie wyłącznie do tych e-recept, na których została przepisana ilość leku na maksymalny czas kuracji, czyli na 360 dni.

E-recepty – realizacja w praktyce

Jak już wspomniano wyżej, pacjent od chwili przepisania przez lekarza leku w ilości przeznaczonej na maksymalny czas terapii ( 360 dni) ma aż 365 dni na jej realizację. Co w przypadku, gdy przystąpimy do jej realizacji dopiero po upływie 30 dni od daty jej wystawienia lub od daty realizacji „od dnia”? Otóż w tym przypadku e-receptę farmaceuta zrealizuje pomijając dni stosowania, które już upłynęły, licząc oczywiście od dnia wystawienia recepty lub od daty realizacji „od dnia”. Teoria, teorią ale jak wygląda to w praktyce? Jak długo ważna jest recepta? Otóż w momencie, gdy pacjent będzie chciał w wybranej aptece zrealizować receptę, farmaceuta od całkowitej ilości dni terapii odejmie ilość dni, które minęły od jej wystawienia, np. pacjent przychodzi do apteki po upływie 80 dni od wystawienia e-recepty, wtedy przysługuje mu ilość leku na 280 dni kuracji. Jeżeli przyjdzie po upływie 300 dni od wystawienia, to e-recepta jest dalej ważna, ale wówczas otrzyma lek tylko na 60 dni kuracji. Oczywiście trzeba pamiętać, iż jednorazowo pacjentowi można wydać ilość leku niezbędną do przeprowadzenia 180-dniowej kuracji!- jak pisze tech.farm. Karolina Słowik w artykule na: https://www.i-apteka.pl/Jak-dlugo-wazna-jest-recepta-blog-pol-1576581515.html

Przykład poprawnego wyliczenia:

Na e-recepcie wypisano lek w ilości 36 opakowań po 30 tabletek, z dawkowaniem 3 x 1 tabletka. E-recepta została wystawiona 02.11.2019 r.:

• do dnia 01.12.2019 r. można wydać pełną ilość leku tj. 36 opakowań, po uwzględnieniu, iż jednorazowo można sprzedać lek tylko na 180 dni kuracji, czyli farmaceuta może wydać 6 opakowań

• jeżeli pacjent pojawi się w aptece np. 03.12.2019 r. trzeba pomniejszyć ilość przepisanego leku o 96 tabletek (32 dni x 3 tabletki dziennie).

Co w sytuacji gdy realizacja recepty nastąpi po upływie 30 dni, a ilość leku zostanie pomniejszona o czas jego nieprzyjmowania? W takim przypadku, kiedy wyliczona ilość leku nie pokrywa się z ilością leku w pełnym opakowaniu, wówczas farmaceuta zobowiązany jest do zastosowania zasady zaokrąglania do najmniejszego dopuszczonego do obrotu opakowania.

Przykład poprawnego wyliczenia:

Na e-recepcie przypisano lek w ilości 7 opakowań po 30 tabletek, z dawkowaniem 3 x 1 tabletka (najmniejsze dopuszczone do obrotu opakowanie to 30 tabletek).

E-recepta została wystawiona 31.12.2019 r.:

• jeżeli pacjent pojawi się z e-receptą 11.02.2020 r. ilość tabletek należy pomniejszyć o 123 (41 dni x 3 tabletki), co oznacza, że można wydać 87 tabletek, po uwzględnieniu zaokrąglenia do najmniejszego dopuszczonego opakowania do obrotu, farmaceuta może wydać 3 opakowania.

Od momentu obowiązywania nowych przepisów dotyczących realizacji recept, farmaceuci toczyli rozmowy odnośnie tego, czy rzeczywiście należy interpretować nowe przepisy w taki sposób. Problem interpretacji został rozwiązany w wydanym przez Ministerstwo Zdrowia, CSIOZ
i NFZ poradniku „E-recepta: pytania i odpowiedzi” przeznaczonym dla pracowników medycznych uprawnionych do wystawiania e-recepty oraz dla aptekarzy.

W rezultacie za każdy następny dzień opóźnienia po upływie 30 dni od wystawienia recepty lub od daty realizacji „do dnia” , limit leku ulega pomniejszeniu, a tym samym i cały okres kuracji.

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ