Partner serwisu
02 stycznia 2020

Odra na wyspach Pacyfiku - informacje dla podróżujących

Kategoria: Z życia branży

W związku z licznymi zachorowaniami na odrę w wielu krajach wyspiarskich na Pacyfiku (Samoa, Samoa Amerykańskie, Tonga, Fidżi), w dniu 20 grudnia 2019 r. WHO poinformowało o wprowadzeniu dodatkowych działań prewencyjnych dla podróżujących na Wyspy Marshalla, Tokelau, Samoa Amerykańskie, Wyspy Salomona.

Odra na wyspach Pacyfiku - informacje dla podróżujących

Wyspy Marshalla

Podróżni nie będący obywatelami Wysp Marshalla urodzeni w 1957 roku lub później i w wieku powyżej 6 miesięcy zobowiązani są przedstawić zaświadczanie o szczepieniu przeciw odrze, które zostało wykonane co najmniej 2 tygodnie przed podróżą.

Brak dowodu szczepienia podróżnego skutkować będzie odmową pozwolenia na wjazd do kraju.

Tokelau

Podróżni nie będący obywatelami Tokelau zobowiązani są przedstawić zaświadczanie o szczepieniu przeciwko odrze, które zostało wykonane co najmniej 2 tygodnie przed podróżą. Zaświadczenie to musi być przedstawione na lotnisku w Samoa, przed podróżą do Tokelau.

Brak dowodu szczepienia podróżnego skutkować będzie odmową pozwolenia na wjazd do kraju

Jeśli szczepienie zostało wykonane mniej niż 2 tygodnie przed podróżą pasażer uzyska pozwolenie na wjazd do kraju w dniu upływu tego okresu.

Samoa Amerykańskie

Podróżni nie będący obywatelami Samoa Amerykańskiego urodzeni w 1957 roku lub później zobowiązani są przedstawić zaświadczanie o szczepieniu przeciwko odrze, które zostało wykonane co najmniej 14 dni przed podróżą.

Brak dowodu szczepienia podróżnego skutkować będzie odmową pozwolenia na wjazd do kraju.

Wyspy Salomona

Wszyscy podróżni przy wjeździe do kraju zobowiązani są do wypełnienia deklaracji zdrowotnej.

Osoby nie będące obywatelami Wysp Salomona podróżujące z Samoa, Samoa Amerykańskiego, Fidżi, Tonga, Australii, Nowej Zelandii czy Filipin lub których podróż obejmowała tranzyt przez terytorium tych krajów zobowiązani są przedstawić zaświadczanie o szczepieniu przeciw odrze, które zostało wykonane co najmniej 15 dni przed podróżą (zacznie obowiązywać 28 grudnia 2019 r.).

Brak dowodu szczepienia podróżnego skutkować będzie odmową pozwolenia na wjazd do kraju.

16 października 2019 r.  Ministerstwo Zdrowia Samoa ogłosiło epidemię odry, a następnie 15 listopada 2019 r. ogłoszono stan wyjątkowy. Władze państwa zdecydowały o zamknięciu wszystkich szkół i o zakazie zgromadzeń publicznych. Wprowadzono również obowiązkowy program szczepień przeciwko odrze.

Według stanu na 18 grudnia 2019 r na Samoa od sierpnia 2019 r. odnotowano 5424 przypadki odry, w tym 77 zgonów.

Na wyspie Tonga od początku października do 15 grudnia 2019 r. odnotowano 564 przypadki odry, 23 przypadki odry zostały odnotowane na Fidżi, 10 na terytorium Samoa Amerykańskiego i 11 w Nowej Zelandii. Do tej pory nie odnotowano przypadków odry na Wyspach Marshalla, Tokelau i wyspach Salomona.

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ