Partner serwisu
07 lutego 2020

MZ: Zainaugurowano projekt poprawy jakości w diagnostyce patomorfologicznej

Kategoria: Aktualności

W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie inaugurujące projekt Wsparcie procesu poprawy jakości w patomorfologii poprzez wdrożenie standardów akredytacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi.

MZ: Zainaugurowano projekt poprawy jakości w diagnostyce patomorfologicznej

Pierwszym krokiem w projekcie będzie opracowanie przez ekspertów projektu wytycznych dla zakładów patomorfologii obejmujących standard jakości badań patomorfologicznych i obróbki materiału do badania, które stanowią podstawę do wprowadzenia standardów akredytacyjnych.

W trakcie spotkania ustaliliśmy harmonogram i zakres prac związanych z opracowaniem wytycznych i przeprowadzeniem pilotażu standardów w wybranych zakładach patomorfologii. Pilotaż pozwoli w przyszłości ocenić skuteczność stosowania standardów w codziennym funkcjonowaniu. Rozpoczęcie pilotażu planujemy w marcu br., a Wykonawcą tego zadania jest Wielkopolskie Centrum Onkologii z Poznania.

Przypomnijmy, że projekt zakłada  wprowadzenie obowiązkowej akredytacji dla zakładów patomorfologii, która pozwoli m.in. na weryfikację jakości wykonywanych badań. W tym etapie będą opracowane wytyczne, co do sposobu utrwalania, transportu, przechowywania materiału oraz standaryzowanego rozpoznania patomorfologicznego. Oznacza to, że placówki, w których jest pobierany materiał do badań patomorfologicznych otrzymają wytyczne do postępowania z tym materiałem, aby nie uległ uszkodzeniu lub zniszczeniu. Podmioty korzystające z rozpoznań patomorfologicznych otrzymają zakres informacji, jaki powinien się znajdować w rozpoznaniu patomorfologicznym, aby spełniał wymagania pozwalające na podjęcie właściwej i spersonalizowanej terapii.

Realizację projektu zaplanowaliśmy do czerwca 2022 r., a z Funduszy Europejskich przeznaczyliśmy na niego blisko 8 mln zł. Jego celem jest podniesienie jakości badań patomorfologicznych w Polsce.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ