Partner serwisu
13 lutego 2020

W Polsce nie ma zarażeń koronawirusem

Kategoria: Aktualności

Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje pracę służb sanitarno-epidemiologicznych oraz medycznych w związku z zabezpieczeniem Polski i obywateli naszego kraju przed koronawirusem 2019nCoV z Wuhan. Aktualnie u żadnego z przebadanych dotychczas pacjentów nie wykryto nowego wirusa.

W Polsce nie ma zarażeń koronawirusem

Na początku lutego do kraju sprowadzonych zostało z chińskiego Wuhan 30 Polaków. Wszyscy przebywają na obserwacji w Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Nie mają żadnych niepokojących objawów, a ich stan zdrowia jest dobry. Już trzykrotnie zostały od nich pobrane próbki do badania w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny pod kątem obecności koronawirusa z Wuhan.

- W Polsce nie mamy żadnych potwierdzonych przypadków koronawirusa – mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. - Trzydziestu pacjentów, którzy wrócili z Wuhan, również nie jest zakażonych. Próbki zostały już trzykrotnie przebadane, a wynik w każdym badaniu jest ujemny. Tym samym u nikogo nie stwierdzono genotypu nowego wirusa. Mimo to jesteśmy przygotowani na jego pojawienie się w Polsce - dodaje.

Jak dodaje Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, każdego dnia trafiają do PZH kolejne próbki pobrane od pacjentów do badań. Do tej pory przebadano 125 próbek i w żadnej z nich nie potwierdzono obecności koronawirusa 2019-nCoV.

- Próbki pobrane od 30 osób, które zostały przywiezione z Chin, w sumie przebadane były w trzech turach. Za każdym razem nie stwierdzono wirusa z Wuhan – mówi Grzegorz Juszczyk, dyrektor  Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. – Zawsze musimy pamiętać o tym, że prócz wyników badań diagnostycznych, ważny jest także stan kliniczny pacjenta, a dotychczas u tych 30 pacjentów nie było żadnych niepokojących objawów. Nikt w tej grupie nie ma objawów grypopodobnych.

Juszczyk przypomina, że próbki od 30 osób były: w poniedziałek po przylocie do Polski, w czwartek i ostatni poniedziałek. W tym czasie chorzy nie kontaktowali się z nikim, kto mógłby być nowym źródłem zakażenia, gdyż są na obserwacji w Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnych oraz Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną w kraju. W sumie z powodu podejrzenia zakażenia wirusem hospitalizowanych jest 13 osób, w tym jeden obywatel Chin, 13 osób poddano kwarantannie domowej, w tym dwóch Chińczyków. Nadzorem epidemiologicznym objęto 1567 osób, w tym 46 osób to obywatele Chin.  

W czwartek 13 lutego w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów zdrowia Unii Europejskiej dotyczące wzajemnego współdziałania krajów członkowskich w sytuacji zagrożenia koronowirusem 2019nCoV z Wuhan, w którym udział weźmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

źródło: gov.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ