Partner serwisu
11 marca 2020

Szczepienia dzieci, które wróciły z zagranicy z kraju transmisji koronawirusa- zalecenia Krajowego Konsultanta do spraw epidemiologii

Kategoria: Aktualności

Zalecenie Krajowego Konsultanta do spraw epidemiologii dotyczące realizacji szczepień obowiązkowych w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, które wróciły z zagranicy z kraju transmisji koronawirusa.

Szczepienia dzieci, które wróciły z zagranicy z kraju transmisji koronawirusa- zalecenia Krajowego Konsultanta do spraw epidemiologii

Dzieci, które czasowo przebywały na terenie krajów z utrwaloną transmisją SARS-CoV-2, oraz które mają zaplanowany termin szczepienia w POZ po powrocie do kraju z w/w obszaru,  nie powinny być zaszczepione. Szczepienie powinno być odroczone o 14 dni, a więc do czasu formalnego zakończenia okresu obserwacji.

Informację o odroczeniu szczepienia przekazuje lekarz POZ, do którego zgłosił się opiekun z dzieckiem. Lekarz powinien wyznaczyć nowy termin realizacji szczepienia.

Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt telefoniczny z lekarzem prowadzącym, czy rejestracją. Zaleca się unikanie bezpośredniego kontaktu opiekuna z dzieckiem w przychodni.

Ten rodzaj postępowania poza oczywistym uzasadnieniem, dodatkowo może zapobiec nałożeniu się reakcji niepożądanych po szczepieniu z ewentualnym pojawieniem się objawów infekcji.

Z perspektywy realizacji Programu Szczepień Ochronnych odroczenie terminu szczepienia o 14 dni nie stanowi żadnego problemu, natomiast może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa zarówno Lekarza wykonującego to świadczenie jak i Rodzica.

                                                                                               Iwona Paradowska-Stankiewicz, Krajowy Konsultant do spraw epidemiologii

fot. 123rf/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ