Partner serwisu
19 marca 2020

Stanowisko PASMI w odniesieniu do niesteroidowych leków przeciwzapalnych stosowanych w zakażeniach spowodowanych wirusem SARS-CoV-2019 (COVID-19)

Kategoria: Aktualności

W związku z pojawiającymi się w ostatnich dniach doniesieniami medialnymi dotyczącymi wątpliwości względem przyjmowania substancji leczniczej ibuprofen znajdującej się w grupie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), i jej wpływu na pogorszenie przebiegu choroby wywołanej wirusem COVID-19, PASMI, Związek Pracodawców „Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty”, bazując na opublikowanym w dniu dzisiejszym stanowisku Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz informacji Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zwraca uwagę, iż w chwili obecnej nie ma naukowych dowodów  łączących stosowanie ibuprofenu z zaostrzeniem COVID-19.

Stanowisko PASMI  w odniesieniu do niesteroidowych leków przeciwzapalnych stosowanych w zakażeniach spowodowanych wirusem SARS-CoV-2019 (COVID-19)

Zgodnie z wydanym w dniu 18.03.2020 r. oświadczeniem polskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, „EMA na bieżąco monitoruje sytuację, a każda nowa dostępna informacja będzie wnikliwie analizowana pod kątem trwającej pandemii.” Pełna treść oświadczenia jest dostępna tutaj.

Zwracamy również uwagę, że w ostatnich dniach podobne oświadczenia wydały analogiczne Urzędy w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej, takich jak Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria, Czechy czy Norwegia. Wszystkie wskazują na brak danych potwierdzających zaostrzenie się̨ infekcji spowodowanej przez COVID-19 przy stosowaniu ibuprofenu.

Bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas absolutnym priorytetem, dlatego rynek farmaceutyczny jest najściślej regulowaną branżą. Każdy produkt wchodzący na rynek, jest dokładnie przebadany, a producenci są stale zobowiązani do przekazywania wszelkich dodatkowych informacji lub wytycznych niezbędnych do bezpiecznego stosowania leków.

Jako branża odpowiedzialna za bezpieczeństwo i zdrowie naszych Klientów monitorujemy na bieżąco wszelkie doniesienia. Zdrowie jest najwyższym priorytetem, dlatego zależy nam by informacje, które trafiają do konsumenta zawsze bazowały na rzetelnych i sprawdzonych naukowo wiadomościach. Jesteśmy do Państwa dyspozycji, zarówno w przypadku potrzeby dodatkowych informacji, jak
i weryfikacji doniesień.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ