Nowelizacja Prawa farmaceutycznego – pobierz bezpłatny poradnik branżowy
1 lipca już za nami! Data ta oznacza nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne i tym samym koniec okresu przejściowego dotyczącego implementacji Dyrektywy fałszywkowej. Co oznacza to dla farmaceutów? I jakie nowe regulacje prawne już nas obowiązują?
1 lipca 2020 – co oznacza dla farmaceutów?
Od 1 lipca br. obowiązują nowe regulacje prawne. Wszedł wówczas w życie art. 127 cb. ust. 4 Prawa Farmaceutycznego, Regulacje te obejmują nakładanie kar finansowych za niewywiązywanie się z obowiązku weryfikacji autentyczności leków. Niestosowanie się do tych regulacji może skutkować karą grzywny - w przypadku apteki w wysokości do 20 000 zł. Wysokość kar będzie różna dla różnych podmiotów, a będzie je można nałożyć na wytwórców, importerów, hurtownie farmaceutyczne oraz apteki.
Co to oznacza w praktyce? Każda apteka szpitalna i ogólnodostępna powinna posiadać narzędzia umożliwiające prawidłową realizację obowiązków związanych z weryfikacją autentyczności leków – czyli systemy do skanowania leków.
Regulacje prawne w pigułce – czyli branżowy poradnik od Lideo
Aby jak najlepiej przygotować się do nadchodzących zmian prawnych, niezbędna jest wiedza merytoryczna. Wsparciem w tym zakresie jest dostępny w formie e-booka poradnik branżowy pt. „Dyrektywa fałszywkowa w praktyce, a rynek ochrony zdrowia”. Jest on dedykowany nowelizacji prawa, a także przedstawiający przekrój rynku ponad rok po dyrektywie fałszywkowej.
Z poradnika dowiesz się:
- o czym mówi nowy art. 127cb ust. 4 Prawa farmaceutycznego
- kto zapłaci kary finansowe za brak systemu do weryfikacji leków i w jakiej kwocie
- jak wyglądają dobre praktyki weryfikacji w aptekach
- o czym powinien pamiętać farmaceuta w temacie dyrektywy fałszywkowej
- jak firmy technologiczne wspierają rynek farmaceutyczny pod kątem weryfikacji leków i czym są kody zagregowane
POBIERZ PORADNIK >
Czy rynek farmaceutyczny jest gotowy na wprowadzenie nowych regulacji?
Autor poradnika – spółka technologiczna Lideo postanowiła przyjrzeć się tematowi nowelizacji Prawa farmaceutycznego, a także procesom związanym z serializacją leków. Dlatego właśnie trwa kompleksowe badanie rynku aptecznego. Wyniki badań posłużą do ocenienia zaplecza technologicznego w kwestii systemów do weryfikacji autentyczności leków, a także do zbadania poziomu poinformowania farmaceutów na temat wchodzących zmian w Prawie Farmaceutycznym. Na ich podstawie powstanie rynkowy raport. Opinia farmaceutów jest tu niezbędna, więc wszystkich tych, którzy chcą go współtworzyć, zapraszamy do udziału w badaniu.
Komentarze