Partner serwisu
31 sierpnia 2020

Poznaj najczęstsze choroby wirusowe

Kategoria: Aktualności

Wirusy to bardzo małe struktury, które mają zdolność wnikania do komórek ludzkiego organizmu i zmiany ich metabolizmu. To, co je wyróżnia, to zdolność do utajonego zakażenia, czyli inwazja komórki bez wyzwalania objawów klinicznych choroby. Dopiero w sprzyjających warunkach dochodzi do aktywacji wirusa i wyzwolenia choroby.

Poznaj najczęstsze choroby wirusowe

Opryszczka pospolita

Czynnikiem infekcyjnym jest Herpes Simplex Virus, zwykle typ 1, a źródłem zakażenia jest osoba chora, która ma objawy, lub bezobjawowy nosiciel. Objawia się w postaci pęcherzyków wypełnionych treścią surowiczą na powierzchni wargi, w okolicy nosa lub w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Dla wystąpienia opryszczki sprzyjający jest spadek odporności, miesiączka, stres, przemęczenie, przyjmowanie leków immunosupresyjnych oraz nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Jedną z metod leczenia jest stosowanie leków przeciwwirusowych, np. acyklowir, lub miejscowych preparatów przyspieszających ustępowanie zmiany.

Ospa wietrzna

Zakażenie odbywa się drogą kropelkową, przy udziale wirusa z rodzaju Varicella-Zoster Virus, dla którego wrotami jest błona śluzowa dróg oddechowych. Zwykle choroba rozpoczyna się objawami podobnymi do grypy, a następnie na ciele pojawiają plamki, ewoluujące w grudki, a finalnie w pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą. Zmiany rozmieszczone są na całym ciele, są silnie swędzące i pojawiają się rzutami. Przebieg choroby jest łagodny u małych dzieci i staje się coraz cięższy wraz z wiekiem. Zachorowaniu na ospę można zapobiec przez szczepienie, które jest obowiązkowe od 9. miesiąca życia dziecka oraz zalecane u osób dorosłych, którzy nie chorowali na ospę i nie zostali zaszczepieni.

Grypa

Grypa to choroba wirusowa występująca sezonowo w okresie epidemicznym i szerząca się drogą kropelkową. Zachorowania u ludzi wywołuje wirus grypy typu A lub B i charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów. Wśród nich znajdują się: wysoka gorączka, dreszcze, osłabienie, ogólne złe samopoczucie, ból gardła, nieżyt nosa, suchy i męczący kaszel, czasami zapalenie krtani lub ucha środkowego. W przypadku stwierdzenia grypy bezwzględnie należy pozostać w domu i rozpocząć leczenie, ponieważ nieodpowiednie postępowanie może doprowadzić do rozwoju poważnych dla zdrowia powikłań. W leczeniu stosuje się leki z grupy NLPZ, leki przeciwkaszlowe, obkurczające naczynia nosa oraz leki przeciwwirusowe np. oseltamiwir. Najlepszą metodą zapobiegawczą są coroczne szczepienia ochronne, zwłaszcza dla osób znajdujących się w grupie ryzyka.

Przeziębienie

Choroba przeziębieniowa wywoływana jest przez ponad 200 typów wirusów, z czego najczęściej przez: rynowirusy, koronawirusy, wirusa grypy, RS wirusa oraz adenowirusa. Wirus wnika do komórek nabłonka górnych dróg oddechowych, wywołując miejscowe zapalenie, czego objawem jest obrzęk, zaczerwienienie i nadmierna wydzielina w obrębie gardła i nosa. Początek choroby jest łagodny i towarzyszy mu uczucie ogólnego rozbicia, ból głowy i mięśni, nieżyt nosa, dreszcze i niewielka gorączka. Z czasem może dołączyć się kaszel, zapalenie i ból gardła oraz niekiedy zapalenie spojówek. Choroba ustępuje samoistnie zwykle w czasie 7-10 dni. Leczenie opiera się na stosowaniu leków łagodzących objawy choroby, głównie niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. Aspirin, preparatów udrażniających nos oraz uśmierzających ból gardła.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ