Partner serwisu
11 września 2020

Pierwsza refundacja pediatryczna donosowej szczepionki przeciwko grypie w Polsce

Kategoria: Z życia branży

Od 1 września 2020 donosowa szczepionka przeciw grypie przeznaczona dla dzieci i młodzieży od ukończonych 2 lat do poniżej 18 lat1 została objęta refundacją apteczną w grupie wiekowej od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat.
 

Pierwsza refundacja pediatryczna donosowej szczepionki przeciwko grypie w Polsce

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 20-30% dzieci co sezon choruje na grypę. Dla porównania, wśród dorosłych jest to 10% populacji3. U dzieci najmłodszych, tych poniżej 5 roku życia, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia grypy o ciężkim przebiegu
i powikłań pogrypowych4 . Ponadto dzieci są rezerwuarem wirusów grypy pełniąc istotną rolę w transmisji wirusa w społeczeństwie5 zwiększając tym samym ryzyko zakażenia, także u rodziców, opiekunów, osób starszych, jak i niezaszczepionych, najmłodszych dzieci.

W trakcie trwania pandemii COVID-19 znaczenie szczepienia dzieci przeciwko grypie jest jeszcze większe – eksperci zwracają uwagę, ze sezon zachorowań na grypę nałoży się na trwającą cały czas pandemię oraz inne infekcje, którym sprzyja jesienna aura. Objawy COVID-
19 i grypy są podobne, co może utrudniać poprawną diagnozę. W takim przypadku precyzyjna diagnostyka jest warunkiem koniecznym dla właściwego doboru metod leczenia, a w efekcie powodzenia procesu terapeutycznego.

Szczepienia przeciwko grypie, zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, są rekomendowane przez liczne autorytety takie jak Światowa Organizacja Zdrowia6, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Konsultanta Krajowego ds. Pediatrii7, Głównego Inspektora Sanitarnego8. Wyszczepialność przeciwko grypie jest nadal w polskiej populacji bardzo niska, o czym od lat alarmują eksperci - tylko 1% dzieci do 14 roku życia podlega co roku szczepieniom9. Każde działanie mające na celu zwiększenie dostępności szczepień przeciwko grypie, w tym włączenie szczepionki donosowej na listę leków refundowanych, jest bardzo istotne z perspektywy polskich pacjentów.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ