Partner serwisu
17 września 2020

Roboty współpracujące w branży farmaceutycznej i chemicznej

Kategoria: Aktualności

Roboty współpracujące – coboty (z ang. collaborative robots, cobots) pomagają zautomatyzować i usprawnić procesy produkcyjne, zwiększając wydajność i zapewniając komfortowe warunki pracy. W przemyśle wymagającym zachowania czystości, higieny i dokładności wykonania, jak w przypadku branży chemicznej i farmaceutycznej oraz produkcji kosmetyków, coboty pozwalają uzyskać precyzję, wzrost produktywności oraz poprawę jakości. Kluczowe cechy robotów współpracujących to elastyczność, niewielka zajmowana przez nie powierzchnia oraz łatwość programowania i obsługi. Te aspekty przekładają się na korzyści ekonomiczne: efektywność kosztową i szybki zwrot z inwestycji.

Roboty współpracujące w branży farmaceutycznej i chemicznej

Według badania „Barometr robotyzacji MŚP”[1] przeprowadzonego pod koniec 2019 roku w Polsce 39% małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych planuje wdrożenie robotów współpracujących w najbliższych trzech latach. Przedsiębiorstwa stosujące coboty w swoich zakładach doceniają przede wszystkich ich wszechstronność i elastyczność. Roboty współpracujące są przydatne w wielu zastosowaniach związanych z produkcją leków i substancji chemicznych. Firmy wykorzystują je m.in. w takich aplikacjach jak przenoszenie i pakowanie, mieszanie, zliczanie, dozowanie i kontrola jakości. Precyzja wykonywania zadań, w połączeniu z możliwością pracy w sterylnym otoczeniu, a także w trudnych dla człowieka warunkach sprawiają, że roboty współpracujące mogą być optymalnym rozwiązaniem do automatyzacji w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym.

 

Elastyczność, dokładność i bezpieczeństwo

Ramiona robota współpracującego zapewniają precyzję na poziomie +/- 0,03 mm, gwarantując wyższą jakość produktów końcowych w porównaniu z poziomem wykonania realizowanym przez człowieka. Pozwala to m.in. pakować gotowe produkty chemiczne, farmaceutyczne i kosmetyczne lub automatycznie przemieszczać je na linii produkcyjnej. Ponadto przeprogramowanie robota i przesunięcie go do pracy przy nowych procesach jest szybkie i relatywnie proste, dzięki czemu można zautomatyzować niemal każde zadanie manualne, włącznie z takimi, które obejmują krótkie partie.

Ważną rolę w działaniu cobotów odgrywają chwytaki montowane na końcu ramienia robotycznego. Wśród różnorodnych typów szczególnie istotną rolę w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym odgrywają chwytaki podciśnieniowe, pozwalające przenosić gładkie przedmioty, takie jak opakowania szklane oraz chwytaki palczaste do manipulowania obiektami różnych kształtów. Do kontroli jakości przydatne są także systemy wizyjne. W ramach programu UR+ Universal Robots współpracuje z dostawcami dodatkowych komponentów, oprogramowania i akcesoriów kompatybilnych z robotami UR. Dzięki temu ekosystemowi użytkownik może w prosty sposób skompletować potrzebne wyposażenie, przyspieszyć wdrożenie i obniżyć koszty oraz złożoność projektu.

 

Porcjowanie, pakowanie i kontrola jakości

Roboty współpracujące w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym realizują szereg zadań, od porcjowania i pakowania, po wsparcie przy produkcji oraz przy testach laboratoryjnych i kontroli jakości. W sterylnym otoczeniu ważne jest, aby roboty posiadały odpowiednią certyfikację do pracy w pomieszczeniach czystych (ang. clean room environment) oraz były przystosowane do pracy z substancjami chemicznymi potencjalnie szkodliwymi dla człowieka. Elastyczność robotów współpracujących wyposażonych w odpowiednie narzędzia końcowe sprawia, że mogą one wspierać pracowników w różnych fazach produkcji. Programowanie cobota realizowane jest albo językiem skryptowym albo poprzez przesuwanie ramienia robota do wyznaczonych punktów – robot zapamięta i powtórzy sekwencję.

Wspomniane zalety robotów współpracujących przekładają się na korzyści ekonomiczne i poprawę konkurencyjności zrobotyzowanych przedsiębiorstw branży chemicznej i farmaceutycznej. Dzięki cobotom można dokonać całkowitej automatyzacji wielu procesów, a lekka konstrukcja i niewielkie gabaryty pozwalają pracować w ciasnej przestrzeni.

 

Wszechstronność robotów współpracujących – przykłady z rynku

Przyjrzyjmy się dwóm aplikacjom robotów współpracujących. Pierwszą z nich jest Aurolab z Indii, firma produkująca dla służby zdrowia zestawy do usuwania zaćmy. Dla firmy kluczowe były precyzja i dokładność procesu wytwarzania soczewek podczas takich zadań jak magazynowanie oraz podnoszenie i umieszczanie komponentów potrzebnych do produkcji. Zastosowane w Aurolab coboty Universal Robots UR5 zapewniają bezpieczeństwo i precyzję wykonywanych czynności. Po wprowadzeniu robotów współpracujących, Aurolab odnotował znaczny, bo aż 15% wzrost produkcji, co oznaczało zwiększenie wolumenu o ponad 2 miliony soczewek rocznie.

Drugim przykładem wdrożenia cobotów jest MARKA, firma z branży chemicznej zajmująca się produkcją detergentów. Wymagania przedsiębiorstwa w odniesieniu do robotów współpracujących dotyczyły precyzji procesu nakładania kapsli na butelki i dokręcania ich z równomierną siłą. Z uwagi na kształt kapsla właściwe pozycjonowanie i wymaganą precyzję zapewniło dopiero użycie robota współpracującego UR3. Realizacja tego zadania z oczekiwaną dokładnością była możliwa dzięki oprogramowaniu do zarządzania wbudowanym czujnikiem momentu obrotowego. Nadzorujący działanie robotów pracownik nie potrzebuje specjalnych kwalifikacji, aby sprawnie zatrzymać, wyzerować czy wznowić produkcję, nie musi też stale dyżurować przy maszynie. Dla pracowników MARKA robot jest łatwy w użyciu, posiada przyjazny dla nich interfejs i potrafi bezpiecznie wykonywać działania wraz z operatorami na niewielkim obszarze.

Więcej informacji na temat zastosowania cobotów w branży chemicznej i farmaceutycznej można uzyskać na stronie: www.universal-robots.com/pl/industry

 

 

[1] Badanie „Barometr robotyzacji małych i średnich przedsiębiorstw” przeprowadziło ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na grupie 300 małych i średnich polskich przedsiębiorstw pod koniec 2019 roku. Wśród ankietowanych znalazły się przedsiębiorstwa z branż: motoryzacyjnej, elektrycznej i elektronicznej, spożywczej, tekstyliów, wyrobów szklanych i ceramicznych, wyrobów papierowych, metalowej i maszynowej oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych. Badanie zrealizowano techniką CATI. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie firmy Universal Robots.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ