Partner serwisu
16 lutego 2021

Taboret prysznicowy czy ławka nawannowa - co sprawdzi się lepiej w przypadku osób starszych?

Kategoria: Medycyna

Choroby układu ruchu, ciężkie operacje czy choroby przewlekłe to tylko niektóre z dolegliwości, jakie utrudniają codzienne funkcjonowanie osób starszych. Problemy z poruszaniem się są szczególnie uciążliwe, ponieważ uniemożliwiają całkowitą samodzielność. Najwięcej trudności sprawiają przeważnie zwykłe czynności niezbędne do zachowania odpowiedniej higieny ciała. Jest jednak sposób na to, by ułatwić osobom starszym codzienną kąpiel. Pomogą w tym specjalistyczne produkty medyczne pod postacią taboretu prysznicowego lub ławki nawannowej. Który z nich sprawdzi się lepiej? Sprawdźmy!

Taboret prysznicowy czy ławka nawannowa - co sprawdzi się lepiej w przypadku osób starszych?

Ławka nawannowa jako siedzisko w czasie kąpieli

Wchodzenie i wychodzenie z wanny stanowi bardzo duży problem wśród osób w podeszłym wieku. Głęboka, śliska wanna nie jest komfortowym miejscem do kąpieli dla wielu seniorów, gdyż nie tylko trudno się do niej dostać, ale także nie zapewnia ona pełnego komfortu poruszania się. Aby choć trochę wspomóc osoby starsze w samodzielnym korzystaniu z wanny, warto zaopatrzyć je w specjalne ławki, które można zamontować w ich obrębie.

Takie produkty medyczne najczęściej występują w dwóch formach, jako:

  • ławka nawannowa,
  • ławka wgłębna do wanny.

 
Pierwsze z nich cechują się tym, że ich powierzchnia jest na równi z bokami wanny. Drugie zaś są lekko wyprofilowane ku dołowi, tak, aby siedzisko znajdowało się odrobinę niżej niż brzegi wanny. Obie wersje są dobrym rozwiązaniem, jeżeli w mieszkaniu znajduje się wyłącznie wanna i nie ma możliwości zainstalowania prysznica. Osoba starsza może skorzystać z kąpieli bez niebezpieczeństwa, że poślizgnie się w wannie czy będzie miała problem z wyjściem z niej.

Taboret prysznicowy - bezpieczeństwo i komfort nie tylko pod prysznicem

Prysznic jest o wiele lepszym rozwiązaniem w łazienkach osób starszych. Większa przestrzeń nie ogranicza swobody ruchów i pozwala na komfortową kąpiel, bez zbędnego ścisku. Wejście pod prysznic także nie sprawia problemów. Jedyną niedogodnością może być konieczność stania pod prysznicem, jeśli senior ma problemy z dłuższym samodzielnym utrzymaniem się w pozycji pionowej. Tu z pomocą przychodzą taborety prysznicowe, które pozwalają na skorzystanie z prysznica w pozycji siedzącej.

Krzesełka pod prysznic to niewielkie okrągłe lub kwadratowe siedziska na regulowanych nóżkach, które są całkowicie bezpieczne do użytku w kontakcie z wodą. Stabilna konstrukcja zabezpieczona antypoślizgowymi nakładkami pozwala na samodzielne skorzystanie z prysznica, bez wsparcia drugiej osoby. Taborety mogą być przyścienne składane, idealnie sprawdzające się nawet w niewielkiej łazience, lub wolnostojące, których lekkość pozwala na swobodne przenoszenie ich w każdy punkt domu, dzięki czemu stają się uniwersalnym siedziskiem.

Zarówno ławki, jak i taborety wykonywane są ze stabilnej i bardzo trwałej konstrukcji, więc nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swojego seniora (Przeczytaj także na gazetasenior.pl o sposobach na ułatwienie codziennego życia osób starszych). Każdy model wyposażony jest w odpowiednie zabezpieczenia, gwarantujące stabilność przedmiotu nawet na śliskiej powierzchni. Dodatkowo posiadają specjalne otwory odpływowe, dzięki którym woda nie zatrzymuje się na siedzisku. Niektóre modele posiadają także oparcie, zapewniające jeszcze większy komfort użytkowania. Warto zwrócić uwagę również na taborety o specjalnie wyprofilowanym siedzisku, dostosowanym do anatomii danej płci. Bez względu na to, na który ze sprzętów medycznych się zdecydujesz, możesz mieć pewność, że przyniosą one spore ułatwienie w codziennej dbałości o higienę osób starszych.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ