Partner serwisu
17 marca 2021

Oznakowania produktów z tworzyw jednorazowego użycia

Kategoria: Kosmetyki

Komisja Europejska opublikowała długo oczekiwaną korektę rozporządzenia wykonawczego do dyrektywy SUP, które wskazuje szczegółowe wymagania dotyczące oznakowania produktów z tworzyw jednorazowego użycia. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32020R2151R(01) Dotychczas niektóre wersje językowe zawierały błędy – piktogramy przedstawione były w języku angielskim.

Oznakowania produktów z tworzyw jednorazowego użycia

Oznakowanie chusteczek w języku polskim będzie stosowane w brzmieniu: PRODUKT ZAWIERA PLASTIK. Takie brzmienie będzie stosowane zarówno w tekście, jak i w piktogramie:

 

 

 

 

 

 

Zwracamy uwagę, że dotychczasowa wersja polska zastosowana w tekście rozporządzenia brzmiała „ZAWIERA PLASTIK”, zaś piktogram przedstawiony był w języku angielskim.Wektorowe wersje piktogramów we wszystkich językach można znaleźć na stronie KE: https://ec.europa.eu/environment/news/single-use-plastics-pictograms-related-implementing-regulation-20202151-harmonised-markings_en

- To wielka ulga wiedzieć wreszcie, jak zdaniem Komisji Europejskiej należy oznakowywać produkty. Jednak teraz wciąż kluczową kwestią jest publikacja wytycznych KE – dokumentu, na który czeka niecierpliwie cały rynek. Musi one doprecyzować m.in. jakie włókniny i jakie kategorie produktów będą objęte dyrektywą. Z punktu widzenia branży jest to absolutnie podstawowa informacja, choć problemów jest więcej. Rozmawiamy o nich od miesięcy z firmami należącymi do naszej organizacji, a także z przedstawicielami polskiej administracji. Ostatnio, przekazywaliśmy wszystkie nasze uwagi podczas spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska – podkreśla Blanka Chmurzynska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Na razie Komisja wciąż nie przedstawiła nowej wersji, a spotkanie, planowane na 16 marca, zostało przesunięte na 26. Nadal więc nie wiemy, co oznakowywać, ale przynajmniej wiemy, jak to robić.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ