Partner serwisu
18 marca 2021

Najlepsza szczepionka przeciw COVID-19 to ta, którą mamy szansę się zaszczepić

Kategoria: Aktualności

Eksperci podkreślają, że w walce z COVID-19 ważne są wszystkie szczepionki. Każda z dostępnych obecnie na rynku szczepionek (mRNA Pfizer/BioNTech, mRNA Moderna, wektorowa AstraZeneca, wektorowa Janssen) skutecznie chroni przed hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19. Porównywanie różnych szczepionek przeciw COVID-19 na podstawie wyników badań klinicznych, gdzie oceniano ochronę przed objawami COVID-19 może być mylące.

Najlepsza szczepionka przeciw COVID-19 to ta, którą mamy szansę się zaszczepić

Opracowanie i wprowadzenie na rynek szczepionek przeciw COVID-19 jest wielkim krokiem do przodu. Zapotrzebowanie na szczepionki jest ogromne. Program masowych szczepień przeciw COVID-19 realizowany jest w tempie narzucanym głównie przez dostawy szczepionek. Dostępność do szczepionek przeciw COVID-19 jest na razie ograniczona. Oceniając przebieg pandemii i aktualną trudną sytuację epidemiologiczną COVID-19 należy podkreślić, że każde zrealizowane szczepienie przeciw COVID-19 jest ważne, ponieważ zapewnia ochronę przed hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19.

Cztery szczepionki przeciw COVID-19 są dopuszczone do obrotu w krajach UE. Każda z nich zapewnia wysoką skuteczność w ochronie przed hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19. W badaniach klinicznych tych szczepionek obserwowano redukcję hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19 o 100%. A to oznacza, że szczepiąc się możemy ochronić siebie przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i jego najgorszymi konsekwencjami, a na poziomie ogólnego zagrożenia, pomóc zmienić kryzys zdrowia publicznego z powodu COVID-19 w możliwe do rozwiązania wyzwanie.

Wraz z informacją o dopuszczeniu każdej szczepionki do obrotu poznaliśmy wyniki ogólnej skuteczności każdej szczepionki w ochronie przed objawami COVID-19:

  • 95% dla szczepionki mRNA Pfizer/BioNTech
  • 94,1% dla szczepionki mRNA Moderna
  • 60% dla szczepionki wektorowej AstraZeneca, w tym 54,9% przy odstępie między dawkami poniżej 6 tyg. i 82,4% przy odstępie między dawkami 12 tyg.
  • 66,9% dla szczepionki wektorowej Janssen

Eksperci podkreślają, że tych wartości nie można ze sobą porównywać i nie należy na ich podstawie wyciągać wniosków na temat różnic pomiędzy szczepionkami. Porównanie miałoby sens jedynie w sytuacji, kiedy różne szczepionki są oceniane w takich samych warunkach w ramach zaplanowanego badania klinicznego.

Parametrem skuteczności, który na tym etapie pandemii COVID-19 ma znaczenie jest ochrona przed hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19.

Skuteczność w ochronie przed hospitalizacją i zgonami z powodu COVID-19:

  • 100% dla szczepionki mRNA Pfizer/BioNTech
  • 100% dla szczepionki mRNA Moderna
  • 100% dla szczepionki wektorowej AstraZeneca
  • 100% dla szczepionki wektorowej Janssen

 Wysoka skuteczność kliniczna szczepionek przeciw COVID-19 jest na bieżąco potwierdzana w kolejnych wynikach oceny efektywności szczepionek stosowanych w masowych programach szczepień przeciw COVID-19, np. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Szkocji.

W prawdziwej walce z COVID-19 dostępne na rynku szczepionki są porównywalne.

Aby ocenić czy szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, firma prowadzi kolejne etapy badań klinicznych. W badaniach tych szczepionki oceniane są indywidualnie, nie porównuje się kilku szczepionek przeciw COVID-19 w jednym zaplanowanym badaniu klinicznym. Poszczególne badania uwzględniają różne punkty końcowe, prowadzone są w różnych krajach i czasie, z czym bezpośrednio związana jest sytuacja epidemiologiczna i etap epidemii w danym kraju, w tym np. udział w zakażeniach poszczególnych wariantów wirusa SARS-CoV-2.

Najlepszą obecnie szczepionką przeciw COVID-19, jest ta którą mamy szansę się zaszczepić.

źródło: http://szczepienia.pzh.gov.pl/
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ