Partner serwisu
19 kwietnia 2021

Ofatumumab, lek dla pacjentów chorych na rzutową postać stwardnienia rozsianego, zarejestrowany w Europie

Kategoria: Aktualności

Na stwardnienie rozsiane (SM) w Europie choruje ponad 1 milion pacjentów. Ofatumumab to odpowiedź na dotąd niezaspokojoną potrzebę wysoko skutecznej terapii o bardzo dobrym profilu bezpieczeństwa i możliwości samodzielnego podawania w domu.

Ofatumumab, lek dla pacjentów chorych na rzutową postać stwardnienia rozsianego, zarejestrowany  w Europie

Firma Novartis ogłosiła, że Komisja Europejska (KE) zarejestrowała ofatumumab do stosowania w leczeniu rzutowych postaci stwardnienia rozsianego (RMS) u osób dorosłych z aktywną chorobą, zdefiniowaną cechami klinicznymi lub obrazowymi.

Ofatumumab to celowany, precyzyjnie dawkowany lek ukierunkowany na limfocyty B. Produkt może stać się opcją terapeutyczną pierwszego wyboru dla pacjentów z rzutowymi postaciami stwardnienia rozsianego, którą można podawać samodzielnie raz w miesiącu w domu za pomocą automatycznego wstrzykiwacza (tzw. pen).

Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, w której liczy się czas. Jeśli stan zapalny zostanie skutecznie zatrzymany na początku choroby, procesy neurodegeneracyjne nie wystąpią lub zostaną znacząco opóźnione. Ofatumumab jest pierwszym lekiem, który może zaoferować pacjentom wysoce skuteczne i bezpieczne leczenie nawet we wczesnym stadium choroby, a tym samym zapobiegać wczesnemu postępowi niesprawności. Tym samym może dać pacjentom szansę na zachowanie sprawności, co przełoży się na ich wydłużoną aktywność zawodową i odciążenie systemu zdrowia – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Selmaj – członek międzynarodowego Komitetu Naukowego badań ASCLEPIOS.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ