Partner serwisu

Jedyne na świecie

Kategoria: Z życia branży

Lotnisko cargo w Luksemburgu jest pierwszym na świecie, którego specjalistyczny budynek do transportu i przechowywania produktów farmaceutycznych ma certyfikaty Good Distribution Practices (GDP) dla wszystkich stron zaangażowanych w proces logistyczny. To istotna informacja, bo według szacunków IMS Health, wartość eksportu leków z naszego kraju wyniosła w 2013 r. około 1 mld zł.

Jedyne na świecie

Aby odpowiedzieć na rosnące potrzeby branży farmaceutycznej, na lotnisku cargo w Luksemburgu powstało wybudowane od zera Centrum Logistyczne dla Branży Farmaceutycznej i Ochrony Zdrowia. Inwestycja kosztowała 4 mln euro. To, co wyróżnia luksemburskie lotnisko, to wyjątkowo krótki, zaledwie 105-metrowy, dystans dzielący ciężarówki od samolotów. Odległość od luku pod skrzydłem do drzwi ciężarówki waha się od 150 do maksymalnie 350 m. Oznacza to dużo krótszy czas ekspozycji czułych na temperaturę produktów na przebywanie w nieodpowiednich warunkach, ani przez chwilę nie czekają one zostawione bez opieki. Leki są przechowywane w pomieszczeniach z restrykcyjnie przestrzeganymi normami temperaturowymi: w jednym wahają się one w przedziale 2-8ºC, w innym 15-25ºC, jest też część, gdzie utrzymywana jest temperatura -20ºC. Jakiekolwiek odchylenia są natychmiast sygnalizowane alarmem. Luksemburski port jest jedynym na świecie, który posiada certyfikat GDP dla wszystkich stron zaangażowanych w dystrybucję. Otrzymali je: przewoźnik transportu lotniczego, agent obsługi naziemnej, dostawca usług logistycznych oraz przewoźnik drogowy.

Farmacja odporna na kryzys

Luksemburg na rozwój udogodnień transportowych dla sektora farmaceutycznego postawił w czasie kryzysu. – W 2009 roku zauważyliśmy, że branża farmaceutyczna, jako jedna z niewielu gałęzi przemysłu, jest względnie odporna na kryzys. Wolumen transportowanych leków nie zmniejszył się. Już wcześniej świadczyliśmy usługi w tym zakresie, 5 lat temu zrozumieliśmy jednak, że musimy mocniej postawić na rozwój tego sektora – mówi Georges Faber, ambasador Luksemburga w Warszawie.

Wzrost w obrocie lekami

Jak podkreślają władze lotniska, o klientów chcą walczyć przede wszystkim jakością świadczonych usług. – Obserwujemy znaczący wzrost w obrocie produktami medycznymi i farmaceutycznymi. Rocznie wynosi on 7-11%. Naszym klientom gwarantujemy wysoką jakość obsługi, mamy pełną kontrolę nad transportem i przechowywaniem produktów. Stosujemy także zaawansowane procedury w przypadku dostrzerzenia nieprawidłowości i natychmiast informujemy o nich naszych klientów – podkreśla Patrick Silverio, manager ds. usług specjalistycznych LuxairCARGO.

 * * *

Pod względem wolumenu przewożonych towarów, luksemburskie lotnisko jest 5. największym w Europie. Dodatkowo, pozycja Luksemburga w najnowszym rankingu Logistics Performance Index przygotowywanym przez Bank Światowy, wzmocniła się z 15. na 8. miejsce. Tym samym Wielkie Księstwo wyprzedziło USA, Japonię i Irlandię. Luksemburg zdobył ponadto pozycję lidera pod względem międzynarodowych przewozów oraz dostarczania transportu na czas.

O możliwości współpracy strony będą rozmawiać podczas pierwszej oficjalnej wizyty w Polsce Wielkiego Księcia Luksemburga Henryka oraz Forum Biznesowego Polska-Luksemburg, które odbędzie się między 7 a 9 maja.

 

Źródło: informacja prasowa Ambasady Luksemburga w Warszawie

Fot.: www.freeimages.com

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ