NANOwoda robi karierę – ZOBACZ FILM
Produkcja kosmetyków, leków przeciwnowotworowych, rozwój nasion roślin, przetwarzanie odpadów biologicznych – to tylko nieliczne możliwości zastosowania NANOwody, która powstaje w laboratorium Nantes w Bolesławcu.

Woda jest jedną z najpospolitszych substancji we Wszechświecie. Na Ziemi stanowią ja przede wszystkim oceany. Nasze ciało również składa się głównie z wody (ok. 60-80%). Każdy element organizmu człowieka zawiera tę ciecz, choć w różnych ilościach, np.:
- krew 92%,
- kości 22%,
- mięśnie 75%,
- mózg 86% .
Woda to źródło zdrowia i życia. Zaleca się, aby codziennie wypijać jej 8 szklanek. Spadek wody w organizmie już o 2% powoduje liczne dolegliwości, z których najczęściej nie zdajemy sobie sprawy.
Trochę chemii
Cząsteczkę wody budują dwa atomy wodoru oraz jeden atom tlenu. Jest ona dipolem, tzn. posiada 2 bieguny (dodatni i ujemny) i ma charakter polarny. Dzięki temu cząsteczki wody są zdolne do asocjacji, czyli łączenia się w większe grupy.
Porządkowanie wody
Poprzez wykorzystanie najnowszych technologii (obróbkę w reaktorze niskotemperaturowej plazmy), duże skupiska cząsteczek wody ulegają rozbiciu na niewielkie, uporządkowane grupy, tzw. klastery. Pojedyncza cząsteczka wody ma zaledwie 1 nm średnicy – stąd właśnie wywodzi się nazwa „NANOwoda”.
Zdolność przenikania
Badania, prowadzone przez Nanolaboratroy NANTES w Bolesławcu, pozwoliły stwierdzić, że NANOwoda ma szczególne właściwości. Nie wrze i nie zamarza w zwykłych dla siebie temperaturach, a nabywa takich cech jak duża wchłanialność, zdolność łatwego przenikania komórek. Efekty tych badań docenione zostały m.in. na światowych targach innowacyjności w Brukseli.
W praktyce
Na razie NANOwoda jest wykorzystywana przez Nantes do produkcji kosmetyków, które w 2010 roku otrzymały miano odkrycia roku. Badania nad poszukiwaniem innych zastosowań tej „magicznej” cieczy cały czas trwają. Okazuje się, że nasiona roślin pod wpływem NANOwody kiełkują i ukorzeniają się szybciej, co ma ogromny wpływ na dalszy ich rozwój. NANOwoda może być wykorzystywana również w przetwarzaniu odpadów biologicznych. Szczególnie interesujące może okazać się jednak jej zastosowanie do produkcji leków przeciwnowotworowych.
ZOBACZ CO O NANOWODZIE MÓWI ZDZISŁAW OSZCZĘDA – PREZES NANOLABORATORY NANTES
Źródło:
http://www.trener.pl/index.php/mid/3/fid/2/trener/artykuly/article_id/144/ptype/print
http://pl.wikipedia.org/wiki/Woda
http://www.nantes.com.pl/?page_id=30
http://www.youtube.com/watch?v=iX6HQ8IIciU
Fot.: www.freeimages.com