Partner serwisu
28 lipca 2021

Mieszadło magnetyczne - co to jest i jak działa?

Kategoria: Aktualności

W każdym laboratorium możemy spodziewać się, że spotkamy mieszadło magnetyczne. Mieszadło magnetyczne to narzędzie pozwalające na mieszanie się cieczy w naczyniach laboratoryjnych takich jak np. zlewki. Urządzenie umożliwia mieszanie substancji pod postacią cieczy, ale również pod postacią stałą. Mieszanie powoduje przyśpieszenie zachodzących reakcji lub ulepszenie mieszaniny, którą chcemy uzyskać.

Mieszadło magnetyczne - co to jest i jak działa?

Zasada działania mieszadła magnetycznego:

Ogólna zasada działania tych urządzeń polega na zmiennym, rotującym polu magnetycznym. W celu wymieszania jakiś substancji należy je umieścić w odpowiednim naczyniu, a następnie wrzucić mieszadełko (dipol). Mieszadełko magnetyczne wykonane jest z żelaza bądź ze stali, która pokryta została warstwą polietylenową lub teflonową. Gdy dipol zostanie umieszczony w naczynku, przenosimy zestaw na urządzenie docelowe. Dzięki temu zawartość zlewki dzięki oddziaływaniu pola magnetycznego i wprowadzeniu mieszadełka w ruch zostaje zmieszana.

Rodzaje mieszadeł magnetycznych:

Wyróżniamy dwa rodzaje mieszadeł magnetycznych, równica między nimi jest taka, że posiadają inny sposób generowania pola magnetycznego. Do pierwszego rodzaju można zaliczyć mieszadła magnetyczne z układem statycznym. Posiadają one ułożone w stały sposób elektromagnesy, które wytwarzają rotację pola magnetycznego przez naprzemienne włączanie i wyłączanie się. Ze względu na fakt, że podczas użytkowania można zauważyć kłopoty z regulacją obrotów, co za tym idzie pole elektromagnetyczne nie jest stabilne. Natomiast drugi rodzaj zawiera zamontowane magnesy na stałe w blacie. Mieszadło magnetyczne tego typu działa za pomocą silniczka elektrycznego. Dlatego ten rodzaj generuje większą moc mieszania, dzięki czemu wymieszani większych ilości roztworów nie jest problemem. W dodatku mieszadła magnetyczne tego typu mogą zostać połączone z płytami grzewczymi. Pozwala to na jednoczesne podgrzanie oraz mieszanie roztworu.

W tym momencie powinniśmy zadać pytanie, co wpływa na działanie mieszadła magnetycznego. Na pracę tego urządzenia wpływa wiele czynników, takich jak: intensywność pola magnetycznego bądź precyzyjna kontrola obrotów urządzenia. Natomiast skuteczne działanie uzależnione jest w dużej mierze od mieszadełka. Należy pamiętać, że mieszadełko musimy dobrać do rozmiaru szkła laboratoryjnego, w którym jest zawartość naszej mieszaniny. W przypadku gdybyśmy zastosowali za duży rozmiar mieszadła mogłoby to spowodować zbyt intensywnie mieszanie i roztwór może wylać się poza granice szkła. Natomiast, gdy zastosujemy zbyt małe mieszadło utworzy się lej na środku szkła, co powoduje nierównomierne mieszanie się naszego roztworu. Dlatego bardzo ważne jest, aby w laboratorium posiadać kilka rodzajów mieszadełek.

Dzięki swoim zaletom mieszadła magnetyczne znalazły zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej spotkać możemy je podczas badań chemicznych oraz biologicznych. Porównując je z mieszadłami mechanicznymi, mieszadła magnetyczne pracują znacznie ciszej, również nie posiada żadnych ruchomych części, które mogłyby się połamać bądź zużyć. Do tego typu urządzeń najczęściej stosowane jest szkło laboratoryjne, gdyż szkło nie wpływa w znaczący sposób na pole magnetyczne.

Jeżeli planujesz zakup mieszadła magnetycznego i potrzebujesz dodatkowych informacji na jego temat to zachęcamy do kontaktu z firmą DanLab w celu uzyskania dodatkowych informacji. 

źródło: artykuł zewnętrzny
fot. artykuł zewnętrzny
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ