Partner serwisu
17 września 2021

Prawie 5 mln dawek szczepionek przeciw grypie trafi do Polski

Kategoria: Aktualności

 

16 września 2021 r. na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano komunikat, wskazujący, że w sezonie 2021/2022 prawie 5 mln dawek szczepionek przeciw grypie trafi do Polski. Ponad 2 mln z nich zostanie przeznaczonych na rynek apteczny. Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi również bezpłatną akcję szczepień dla nauczycieli, seniorów, personelu medycznego czy pensjonariuszy DPS.

 

Prawie 5 mln dawek szczepionek przeciw grypie trafi do Polski

 

„W tym roku, mając na uwadze zwiększone zainteresowanie szczepionkami przeciwko grypie w 2020 r., przeprowadzone zostały negocjacje z koncernami farmaceutycznymi, mające na celu zakup dodatkowej puli szczepionek poza system refundacji. Łącznie w sezonie 2021/2022 na polski rynek powinno trafić prawie 5 mln dawek szczepionek” podkreśla wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Od września do grudnia tego roku na rynek otwarty trafi ponad 2 mln dawek, z czego dostawa 1,2 mln jeszcze we wrześniu.

„Kolejne dostawy rozplanowane są do połowy grudnia. Szczyt zachorowań na grypę przypada na styczeń-marzec, a nabycie odporności po podaniu szczepionki następuje w okresie 2-3 tygodni od podania produktu i utrzymuje się 6-12 miesięcy. Zatem szczepienia w okresie planowanych dostaw są jak najbardziej wskazane” zaznacza wiceminister Maciej Miłkowski.

Ministerstwo Zdrowia zleciło również utworzenia rezerwy strategicznej szczepionek przeciw grypie do bezpłatnych szczepień dla grup wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022.

Pierwsze dostawy szczepionek przeciwko grypie przeznaczone dla grup uprawnionych mają być dostarczone do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do końca września. Proces szczepienia ruszy z początkiem października.

„Chcemy zaznaczyć, żeby osoby, które będą miały możliwość zaszczepienia się bezpłatnie szczepionkami zabezpieczonymi w ramach tej akcji, nie kupowały szczepionek w aptekach lub nie szczepili się w POZ, ponieważ dla nich została zarezerwowana dodatkowa pula produktu” wskazuje wiceminister zdrowia.

Zgodnie z obowiązującym prawem, do obrotu mogą być wprowadzane produkty posiadające ważne pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, a w przypadku szczepionek przeciw grypie konieczne jest również uzyskanie corocznej aktualizacji składu jakościowego w szczepionkach zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obecnie takie pozwolenia otrzymały poniższe szczepionki:

    Influvac Tetra firmy Mylan IRE Healthcare Ltd.,
    Influvac firmy Mylan Healthcare sp. z o.o
    Vaxigrip Tetra firmy Sanofi Pasteur,
    Fluarix Tetra firmy GlaxoSmithKline Biologicals S.A.,
    Fluenz Tetra firmy AstraZeneca AB.

 

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ