Partner serwisu
21 września 2021

Znakowanie żywności oraz suplementów diety

Kategoria: Aktualności

Środki spożywcze wprowadzane do obrotu na terenie Unii Europejskiej podlegają surowym normom. Prawodawca szczegółowo określił sposób znakowania żywności, nakładając na podmioty liczne obowiązki. Prawo dotyczy nie tylko standardowej żywności, ale także suplementów diety.

Znakowanie żywności oraz suplementów diety

Skoncentrowane źródło witamin, czyli suplementy pod lupą

Do kategorii suplementów diety należą środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie codziennej, normalnej diety. Suplementy to preparaty dostępne bez recepty, zawierające skoncentrowaną ilość witamin lub składników mineralnych, lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, wprowadzone do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie. Mogą wystąpić w sprzedaży w różnych postaciach, choć najczęściej są to kapsułki, drażetki, tabletki, saszetki z proszkiem, butelki z kroplomierzem lub ampułki z płynem. Suplementy diety nie są produktami leczniczymi; mają jedynie zadanie wywołać efekt odżywczy lub fizjologiczny, a nie leczniczy - jak w przypadku produktów leczniczych.

Znakowanie suplementów diety

Etykietowanie oraz znakowanie suplementów diety reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 roku. Z przepisów prawa wynika, że na opakowaniu wprowadzonym do obrotu powinno znaleźć się określenie suplement diety oraz informacje dotyczące zalecanej do spożycia w ciągu dnia porcji produktu wraz z ostrzeżeniem o nieprzekraczaniu jej. Podmiot odpowiedzialny za informacje na temat suplementu diety powinien podaać zawartość witamin i składników mineralnych w formie liczbowej, a także w procentach odnoszących się do referencyjnych wartości spożycia.

Ponadto na opakowaniu należy umieścić informację, że suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety, a także stwierdzenie, że produkt należy przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci.

Znakowanie środków spożywczych

Prawidłowe znakowanie żywności przez producentów to gwarancja jasnych i zrozumiałych informacji dla konsumenta. Wszystkie środki spożywcze objęte są przepisami prawa w zakresie ich znakowania.

Aktem prawnym regulującym sposób znakowania żywności jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z 25 października 2011 roku. Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze i zamierzający wprowadzić produkt do obrotu na terytorium Polski zobowiązany jest umieścić na opakowaniu informacje w języku polskim. Etykieta powinna zawierać informację dotyczącą alergenów występujących w żywności, musi znaleźć się na niej wykaz składników, ilość netto, data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia, a także informacje o wartości odżywczej i pełna nazwa produktu.

Prezentacja i reklama środków spożywczych oraz suplementów diety

Zarówno suplementy diety, jak i standardowe środki spożywcze powinny być oznakowane w sposób, który nie wprowadza konsumenta w błąd. Zabronione jest stosowanie treści, grafik czy znaków sugerujących działanie produktu, którego w rzeczywistości on nie wykazuje. Pod tym względem pieczę nad poprawnością działań podmiotów sprawuje Główny Inspektorat Sanitarny oraz powiatowe i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Partnerem artykułu jest FoodMedLaw – wyspecjalizowana praktyka prawna zajmująca się doradztwem w kwestii znakowania produktów.

źródło: art. sponsorowany
fot. art. sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ