Partner serwisu
06 października 2021

Dane są przytłaczające. Szczepienia przeciw COVID-19 zapewniają najlepszą ochronę przed ciężkimi objawami COVID-19

Kategoria: Aktualności

Departament Zdrowia Publicznego i Opieki Społecznej (DPHHS) opublikował raport z wynikami efektywności szczepień przeciw COVID-19 realizowanymi w okresie ostatnich ośmiu miesięcy w stanie Montana w Stanach Zjednoczonych. Z danych wynika, że szczepienie stanowi najlepszą ochronę przeciw ciężkim objawom choroby COVID-19.

Dane są przytłaczające. Szczepienia przeciw COVID-19 zapewniają najlepszą ochronę przed ciężkimi objawami COVID-19

W raporcie dokonano przeglądu danych dotyczących efektywności szczepień od lutego do września 2021 r. i wskazano, że 89,5% przypadków, 88,6% hospitalizacji i 83,5% zgonów dotyczyło osób niezaszczepionych lub zaszczepionych w niepełnym schemacie szczepienia. W raporcie zbadano również ostatni ośmiotygodniowy okres od 11 lipca do 4 września 2021 r. i wskazano, że wśród zgłoszonych osób kwalifikujących się do szczepienia, które nie były w pełni zaszczepione, choroba COVID-19 występowała 4,4 razy częściej w porównaniu do osób w pełni zaszczepionych. Ponadto wskaźniki hospitalizacji i zgonów związane z COVID-19 były odpowiednio 5,1 i 3,3 razy wyższe wśród osób w pełni zaszczepionych w porównaniu z osobami, które nie zostały zaszczepione w pełnym schemacie.

„Dane są przytłaczające. Szczepionka przeciw COVID-19 zapewnia najlepszą ochronę przed infekcją i zapobiega ciężkim objawom chorobom”. „Również badania kliniczne wykazały, że szczepionki COVID-19 są bezpieczne i skuteczne w zapobieganiu ciężkim objawom COVID-19”. Jeżeli ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości powinien zgłosić się do swojego lekarza – powiedział dyrektor DPHHS Adam Meier.

Eksperci ds. zdrowia publicznego DPHHS zauważyli również wpływ choroby COVID-19 na młodsze grupy wiekowe. Najwięcej przypadków COVID-19 odnotowano w grupie dorosłych w wieku 18-39 lat w porównaniu z innymi grupami wiekowymi zarówno wśród w pełni zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Jednak u dorosłych w tej grupie wiekowej, którzy nie zostali w pełni zaszczepieni, odnotowano 4,4 krotnie wyższy wskaźnik przypadków COVID-19 w porównaniu z osobami w pełni zaszczepionymi.

Dane DPHHS pokazują również znaczną różnicę wieku między osobami zaszczepionymi i niezaszczepionymi z ciężkimi objawami COVID-19. Ciężkie objawy choroby, które wystąpiły w młodszym wieku częściej dotyczyły osób zaszczepionych w niepełnym schemacie w porównaniu z osobami w pełni zaszczepionymi.

W okresie od 11 lipca do 4 września 2021 r. średnia wieku osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 w grupie osób zaszczepionych w niepełnym schemacie wynosiła 60 lat, a w grupie osób w pełni zaszczepionych wynosiła 75 lat.

Zachorowania na COVID-19 wśród osób w pełni zaszczepionych nazywane są przypadkami „przełamującymi”. Dotyczą infekcji COVID-19, która wystąpiła co najmniej 14 dni po ukończeniu podstawowego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ