Partner serwisu
13 października 2021

Mosquirix – przełomowa szczepionka przeciw malarii zatwierdzona przez WHO

Kategoria: Aktualności

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła powszechne stosowanie opracowanej przez GlaxoSmithKline (GSK) szczepionki Mosquirix przeciw malarii RTS,S/AS01 (RTS,S) wśród dzieci w Afryce Subsaharyjskiej oraz w innych regionach z umiarkowanym lub wysokim wskaźnikiem transmisji choroby. Rekomendacja wynika z pozytywnej oceny trwającego programu pilotażowego w Ghanie, Kenii i Malawi, który od 2019 r. objął ponad 800 000 dzieci między 6 a 17 miesiącem życia, w którym wykorzystano ponad 2,3 mln dawek szczepionki.

Mosquirix – przełomowa szczepionka przeciw malarii zatwierdzona przez WHO

– To historyczny moment. Długo oczekiwana szczepionka na malarię dla dzieci jest przełomem w nauce, dbaniu o zdrowie i kontroli malarii – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO w oficjalnym komunikacie.  Stosowanie tej szczepionki w połączeniu z istniejącymi narzędziami do zapobiegania malarii może każdego roku uratować dziesiątki tysięcy młodych ludzi.

Zalecenie pojawiło się wkrótce po potwierdzeniu, że RTS,S w połączeniu z sezonowym podawaniem leków przeciwmalarycznych zmniejsza kliniczne epizody malarii, hospitalizacji z ciężkim przebiegiem choroby i zgonów o około 70%. Program pilotażowy będzie kontynuowany we wszystkich dotychczasowych krajach, aby zweryfikować efekty czwartej dawki szczepionki i zmierzyć długoterminowy wpływ na zgony dzieci.

– Dbanie o zdrowie matek i dzieci to jedno z najważniejszych zadań Polskiej Misji Medycznej. Od wielu lat jesteśmy obecni w Afryce, gdzie na własne oczy widzimy ogromną, choć bardzo nierówną walkę podejmowaną w kierunku zapobiegania malarii. Powszechne wprowadzenie szczepień byłoby niewyobrażalną zmianą dla całego kontynentu – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.  

Malaria pozostaje główną przyczyną chorób wieku dziecięcego i śmierci w Afryce Subsaharyjskiej i jest większym zagrożeniem niż Covid-19. Według szacunków WHO w 2019 r. choroba zabiła 386 000 Afrykanów, w porównaniu z 212 000 potwierdzonych zgonów z powodu Covid-19 w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Co roku na malarię umiera ponad 260 000 afrykańskich dzieci poniżej piątego roku życia. Azra Ghani, brytyjska profesor epidemiologii chorób zakaźnych w Imperial College London, ​​wraz ze współpracownikami szacuje, że podanie szczepionki przeciwko malarii dzieciom w Afryce może skutkować całkowitym zmniejszeniem zarażeń o 30%, czyli nawet 8 milionami mniej zachorowań i aż o 40 000 mniej zgonów na rok.

– Dla ludzi, którzy nie mieszkają w krajach, w których malarii, redukcja o 30% może nie wydawać się duża. Ale dla ludzi żyjących na tych obszarach malaria jest jednym z głównych problemów – powiedziała Ghani. Spadek o 30% uratuje wiele istnień ludzkich i powstrzyma matki przed przyprowadzaniem dzieci do ośrodków zdrowia i zalaniem systemu opieki zdrowotnej.

Wesprzyj Polską Misję Medyczną:

· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc

· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444.

źródło: Newseria
fot. Newseria
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ