Partner serwisu
28 października 2021

75% osób dorosłych w krajach Unii Europejskiej zostało w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

Kategoria: Z życia branży

Wraz z dopuszczeniem do obrotu szczepionek  przeciw COVID-19 w grudniu 2020 roku, pojawiła się nadzieja na rozwiązanie kryzysowej sytuacji związanej z pandemią wirusa SARS-CoV-2 i powrót do normalnego życia. W procesie opracowania szczepionek badacze ścigali się z czasem. Obecnie, kiedy 75% osób dorosłych jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, tylko pozornie sytuacja wygląda inaczej. Cały czas prowadzone są działania aby jak najwięcej osób się zaszczepiła i uzyskała ochronę przed chorobą COVID-19.

75% osób dorosłych w krajach Unii Europejskiej zostało w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

Redaktor portalu Vaccines Today, Gary Finnegan, przeprowadził wywiad z komisarz UE ds. zdrowia Stellą Kyriakides na temat programów szczepień przeciw COVID w Europie, sposobów zachęcania do szczepień osób mających wątpliwości lub wahających się oraz sposobu w jaki szczepienia przeciw COVID-19 mogą pozytywnie zmienić  politykę zdrowotną państw UE.

Na pytanie odnoszące się do strategii dotyczącej programu szczepień oraz roli Komisji Europejskiej, Stella Kyriakides odpowiedziała, że na początku szczepienia szły wolniej niż zaplanowano. Spowodowane  to było ograniczeniami na poziomie linii produkcyjnych wytwórców szczepionek, jednak  tempo szczepień szybko wzrosło i obecnie 75% populacji dorosłych w UE jest w pełni zaszczepionych. UE jest również  jednym z regionów, gdzie stan zaszczepienia należy do największych. Komisja i państwa członkowskie przyjęły wspólne podejście do zabezpieczania dostaw i ułatwiania ich dystrybucji dzięki czemu dostarczono dotychczas ponad 800 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19, co pozwoliło na zaszczepienie dotychczas ponad 290 milionów obywateli UE. Wspólna strategia dotycząca szczepień wspiera nie tylko Europę ale również resztę świata, szczególnie Afrykę. Komisja Europejska przeznaczyła ponad 3 miliardy EURO  na program COVAX mający na celu zapewnienie wszystkim ludziom na całym świecie równego i sprawiedliwego dostępu do szczepionek.

Stan zaszczepienia populacji przeciw COVID-19 jest zróżnicowany i w niektórych krajach (np. Portugalii, Irlandii, Islandii) wynosi ponad 90% a w innych (np. Bułgarii) zaledwie 25%. Według komisarz, to powód do niepokoju. Niski stan zaszczepienia przeciw COVID-19 przekłada się na wysokie wskaźniki hospitalizacji związane z COVID-19. „Stanowi to zagrożenie nie tylko dla zainteresowanych krajów, ale dla całej UE, ponieważ pozostawia możliwość pojawienia się jeszcze bardziej zakaźnych i groźnych wariantów wirusa SARS-CoV-2” – podsumowała sytuację komisarz Kyriakides.

Jak  przekonać osoby, które jeszcze nie zostały zaszczepione?

„Tym, którzy się wahają lub kwestionują skuteczność szczepień, musimy wyjaśnić, że dowody naukowe wskazują na to, że szczepienie przeciw COVID-19 zapewnia najlepszą ochronę przed infekcją, zapobiega ciężkim objawom choroby, utratą życia i długoterminowymi konsekwencjami COVID-19. To najskuteczniejszy sposób na zakończenie pandemii i powrót do normalnego życia”- powiedziała komisarz UE. Wspomniała  również, że Komisja przygotowała kampanię informacyjną na temat bezpieczeństwa szczepionek przeciw COVID-19 dla Europejczyków, aby zapewnić przystępne treści i materiały edukacyjne na temat prac związanych z opracowaniem szczepionek i ich oceną w procesie dopuszczenia do obrotu.

„Dla nas ważne jest, aby obywatele zrozumieli rolę i znaczenie szczepień oraz aby wszystkie stosowane szczepionki były bezpieczne i skuteczne. Bezpieczeństwo naszych obywateli jest zawsze na pierwszym miejscu, nigdy nie zezwolilibyśmy na stosowanie jakichkolwiek produktów leczniczych w UE bez ich rygorystycznej oceny” – podsumowała Komisarz. Podkreśliła również znaczenie współpracy z osobami w społecznościach lokalnych, na przykład pracownikami ochrony zdrowia, organizacjami zrzeszającymi  pacjentów, z firmami zajmującymi się mediami społecznościowymi w celu przeciwdziałania dezinformacji oraz szerzeniu błędnych informacji. Jej zdaniem wszystkie państwa członkowskie powinny wznowić kampanie informacyjne w celu zwalczania nieprawdziwych, wprowadzających w błąd i niebezpiecznych informacji, które nadal są rozpowszechniane.

Wprowadzone obostrzenia w pierwszych miesiącach pandemii spowodowały opóźnienia w leczeniu chorób oraz w rutynowym programie szczepień. Obecnie UE wspiera państwa członkowskie w celu zapewnienia, by podstawowe usługi, takie jak badania przesiewowe w kierunku chorób nowotworowych nadal były prowadzone, aczkolwiek przy ograniczonych możliwościach. „W ramach europejskiego planu walki z rakiem zobowiązaliśmy się wspierać wysiłki państw członkowskich na rzecz rozszerzenia powszechnych szczepień przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) u dziewcząt i chłopców, w celu wyeliminowania raka szyjki macicy oraz innych nowotworów związanych przyczynowo z wybranymi typami wirusa HPV”- dodała komisarz UE.

W celu promowania powszechnych szczepień ochronnych, zwalczania mitów na temat szczepionek i szczepień oraz wspierania przekazu rzetelnych informacji już w roku 2019 utworzono „Koalicję na rzecz szczepień”, która zrzesza europejskie stowarzyszenia pracowników ochrony zdrowia i odpowiednie stowarzyszenia studenckie w tej dziedzinie. Działania te wspierane są również  przez Europejski Portal Informacji o Szczepieniach dostępny w poszczególnych językach (w tym po polsku). Głównym przeznaczeniem tej strony jest dostarczanie dokładnych, obiektywnych i aktualnych danych na temat szczepionek i szczepień. Zawiera ona też opisy mechanizmów stosowanych w Unii Europejskiej, które zapewniają, że dostępne szczepionki spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i skuteczności.

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ