Partner serwisu
01 grudnia 2021

Wysoka efektywność szczepionki przeciw COVID-19 w zapobieganiu hospitalizacji u młodzieży

Kategoria: Aktualności

 

W czasopiśmie JAMA opublikowano wyniki badania kontrolowanego przeprowadzonego w 19 pediatrycznych szpitalach w 16 stanach USA. Wykazano 95% efektywności w zapobieganiu hospitalizacji z powodu COVID-19 u młodzieży po podaniu 2 dawek szczepionki BNT162b2 (Comirnaty, Pfizer-BioNTech). Badania wykazały, że w tej grupie wieku szczepienia były w stanie zapobiec chorobie nawet w sytuacji obecnie dominującego krążenia wariantu Delta wirusa SARS-CoV-2. Wcześniej przeprowadzone badania kliniczne wskazywały na 100% skuteczność szczepionki wobec objawowej postaci COVID-19 w grupie wieku 12-15 lat.

 

Wysoka efektywność szczepionki przeciw COVID-19 w zapobieganiu hospitalizacji u młodzieży

Nowym badaniem objęto 179 osób w wieku 12-18 lat hospitalizowanych z powodu laboratoryjnie potwierdzonej infekcji COVID-19 oraz grupę kontrolną 285 młodych osób hospitalizowanych z powodu innych przyczyn. Z badania wykluczono osoby zaszczepione pojedynczą dawką szczepionki. Osoby zaszczepione pomimo hospitalizacji nie wymagały opieki medycznej na oddziale intensywnej terapii i żadna z tych osób nie zmarła. Natomiast wśród 173 osób niezaszczepionych, aż 77 wymagało opieki na oddziale intensywnej terapii, w tym 2 osoby zmarły. Mediana czasu hospitalizacji wśród osób niezaszczepionych oraz zaszczepionych wynosiła odpowiednio 5 oraz 7 dni. Kiedy badanie to zostało opublikowane tylko 46% dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat i 54% w wieku 16-17 lat zostało zaszczepionych w USA. Podanie dawek przypominających, zdaniem ekspertów istotnie pomogłoby w zapobieganiu ostrych postaci COVID-19.

 

Autorzy pracy wskazują, że należy przeprowadzić jak najszybciej szczepienia w grupie wieku 12-18 lat w zapobiegania ostrej postaci COVID-19.

  •     potwierdzono 93% skuteczność szczepionki w zapobieganiu ryzyka hospitalizacji u młodzieży,
  •     na każde 100 przypadków hospitalizowanych przypada: 97 osób niezaszczepionych oraz 3 osoby zaszczepione,
  •     żaden przypadek COVID-19 u młodzieży nie wymagał hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii.

 

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ