Partner serwisu
06 grudnia 2021

Laktator, czyli komfortowe odciąganie pokarmu

Kategoria: Aktualności

Wiele świeżo upieczonych mam decyduje się na zakup laktatora do wygodnego i szybkiego odciągania pokarmu dla malucha. W sklepach można znaleźć mnóstwo urządzeń do wspomagania karmienia piersią. Wyróżniamy laktatory ręczne oraz elektryczne. Jakie są ich zalety, który laktator sprawdzi się lepiej w codziennym użytkowaniu i jakie są polecane marki laktatorów?

 

Laktator, czyli komfortowe odciąganie pokarmu

Laktator, czyli komfortowe odciąganie pokarmu
Laktatory to urządzenia służące do odciągania mleka z piersi matki. Zazwyczaj aparaty wykorzystywane są do przechowywania pokarmu, np. gdy niemowlę zostaje pod opieką osoby innej niż matka. Niejednokrotnie jednak laktator to dobre rozwiązanie dla kobiet, u których karmienie piersią jest niemożliwe lub wypływ mleka jest utrudniony.


Często takie sytuacje występują w przypadku wcześniaków lub porodów przy pomocy cięcia cesarskiego, szczególnie gdy niemowlę nie może być przy matce lub dziecko nie potrafi ssać piersi. Wówczas laktator wykorzystywany jest do stymulacji laktacji, naśladując zarówno fazę stymulacji wypływu pokarmu, jak i fazę głębokiego ssania. Odpowiedni laktator naśladuje naturalny rytm ssania dziecka, tym samym wywołując wypływ pokarmu z piersi.


W każdym laktatorze znajduje się nakładka masująca wykonana z miękkiego silikonu, dzięki czemu kobieta może odciągać pokarm bez bólu i specyficznego kłucia. Przy zakupie laktatora należy zwrócić uwagę na jego budowę, w szczególności silikonowy lejek i jego wielkość. Dobrze dobrany lejek ułatwi pobieranie pokarmu i zniweluje nieprzyjemne uczucie ciągnięcia.


Niejednokrotnie laktator wyposażony jest w wiele akcesoriów, m.in. pojemniki do przechowywania mleka, nakrętki, czy adaptery, pozwalające na odciąganie mleka do butelek różnego rodzaju. Przy wyborze laktatora warto wybrać zestaw wyposażony we wkładki laktacyjne - niewielkie materiałowe krążki, które po umieszczeniu na piersiach niwelują tworzenie się mlecznych plam na ubraniach.

 

Laktator ręczny - cechy i zalety
Wiele matek po porodzie używa laktatora ręcznego zazwyczaj do sporadycznego odciągania pokarmu, gdy nie występują większe problemy z karmieniem piersią. Obsługa laktatora ręcznego, jak sama nazwa mówi, polega na ręcznym uciskaniu jednej z części urządzenia. Stąd wyróżnia się 3 rodzaje laktatorów ręcznych:

  1. Laktatory gruszkowe - Urządzenie pobiera mleko z piersi podczas uciskania przez matkę tzw. gruszki. Prędkość odciągania pokarmu i jego ilości zależy od siły uciskania.
  2. Laktatory tłokowe - Ten odciągacz pokarmu wymaga użycia dwóch rąk, a jego mechanizm działa na zasadzie strzykawki.
  3. Ręczny laktator z pompką - Urządzenie wyposażone zostało w specjalną pompkę, którą należy uciskać. Podczas nacisku laktator wytwarza podciśnienie, które zasysa mleko matki.

Niewątpliwie niezwykle ważne jest to, że praca laktatorem ręcznym jest cicha, co zapewnia komfort podczas ściągania pokarmu nawet przy śpiącym dziecku. Kolejnymi zaletami laktatorów ręcznych są stosunkowo niska cena oraz mały rozmiar, co pozwala matce posiadać urządzenie zawsze przy sobie.


Laktator elektryczny - cechy i zalety
Laktatory elektryczne najczęściej są wykorzystywane do regularnego odciągania większej ilości pokarmu lub odciągania pełnego, bez dodatkowego karmienia dziecka piersią. Wyróżniamy laktator pojedynczy (odciągający pokarm z jednej piersi) lub podwójny (odciągający pokarm z obu piersi jednocześnie). Warto zaznaczyć, że praca laktatorem podwójnym przyspiesza pobieranie pokarmu, niż w przypadku naprzemiennego odciągania mleka laktatorem pojedynczym.


Często z laktatorów elektrycznych korzystają kobiety, które cierpią na dolegliwości takie jak: poranione piersi, nawał pokarmu lub jego całkowity zastój, czy płaskie brodawki. Laktator elektryczny zazwyczaj cechuje regulacja siły ssania, co pozwala na dostosowanie pracy urządzenia do własnych potrzeb.


Jedną z największych zalet laktatorów elektrycznych jest krótki czas odciągania pokarmu. Co więcej, laktatory elektryczne są bardzo wygodne w użyciu, gdyż za utrzymanie próżni odpowiada silniczek. Niezwykle ważną cechą laktatora elektrycznego jest to, że jest on w stanie pobudzić laktację i produkcję mleka, szczególnie tuż po porodzie. Warto zaznaczyć, że wydajność w przypadku laktatorów elektrycznych jest zdecydowanie większa w porównaniu do laktatorów ręcznych, gdyż w ciągu jednej minuty laktator elektryczny wykonuje około 30 cykli ssania.

Porównanie popularnych laktatorów
Przymierzając się do wyboru laktatora, warto wziąć pod uwagę wszystkie cechy urządzenia i dobrać je do indywidualnych potrzeb. Przejrzeliśmy najpopularniejsze i najbardziej polecane marki laktatorów i ich właściwości.


Tommee Tippee Made For Me
Laktatory serii Made For Me występują w dwóch wariantach - jako laktator ręczny i elektryczny. Urządzenie ręczne jest małe i dostosowuje się do kobiecej dłoni, dzięki czemu laktator jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Z kolei laktator elektryczny uznawany jest jako jeden z najcichszych dostępnych na rynku, co ułatwia korzystanie z urządzenia przy dziecku. Co więcej, odciągacz elektryczny może być ładowany nawet podczas używania go, a funkcje masażu i brak przepływu wstecznego wpływają na zwiększenie komfortu matki.


Lansinoh
Marka Lansinoh posiada w swojej ofercie elektryczny laktator podwójny oraz laktator ręczny, wyposażony w 5 trybów ssania. Urządzenie elektryczne umożliwia efektywne i szybkie odciąganie pokarmu, dzięki możliwości pracy na dwóch programach. Co więcej, laktator działa zarówno z zasilaczem sieciowym, jak i z baterią, dzięki czemu można używać go w dowolnym miejscu. Oba urządzenia są wyposażone w ekran LCD, co ułatwia korzystanie z laktatorów nawet w nocy.


Canpol
Zarówno laktator ręczny, jak i elektryczny marki Canpol zaprojektowano tak, aby urządzenia były wygodne w użytkowaniu. Dostosowany do dłoni kształt laktatora ręcznego umożliwia bezwysiłkowe pobieranie pokarmu. Z kolei urządzenie elektryczne wyposażono w trzystopniową regulację siły ssania i dwa typy zasilania, co umożliwia dostosowanie pracy laktatora do potrzeb matki.


Medela Swing Maxi Flex
Laktatory elektryczne pojedyncze lub podwójne marki Medela wyposażone zostały w aż 9 i 11 poziomów odciągania pokarmu, dzięki czemu każda mama może dostosować pracę urządzenia do własnych potrzeb. Co więcej, laktatory wyposażono w bardzo wygodne, nieuciskające nakładki oraz szerokie lejki, co zwiększa komfort matki i przyspiesza pobieranie mleka nawet o 18%.


Lakta Mila
Laktator ręczny Lakta Mila wyposażono w miękką nakładkę silikonową, idealnie odwzorowującą odruch ssania dziecka. Co więcej, urządzenie posiada wyprofilowaną rączkę, która dodatkowo została zabezpieczona przed ślizganiem się dłoni.


Podsumowanie
Jeśli zastanawiasz się jaki laktator wybrać, porównaj właściwości urządzeń i wybierz takie, które spełni Twoje oczekiwania. W sklepach znajdziesz wiele laktatorów, których pracę można w pełni dostosować do potrzeb każdej kobiety. Ważne, aby urządzenie było zarówno ciche i proste w czyszczeniu, jak i umożliwiało sprawne odciąganie pokarmu.

 

 

 

źródło: informacja prasowa
fot. envato i/lub pixabay
Wiktoria
2023-11-13
Niektóre mamy nie mają wyboru. Dla mnie laktator ręczny był sposobem na zebranie mleka, który się nadmiernie zbierał. Z czasem i tak dokupiłam elektryczny z Truelife z uwagi na opcję masowania, a tego chyba nie trzeba tlumaczyć. Zalety jakie mają laktatory to nic w porównaniu z czyszczeniem czy tym jak pracują
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ