Partner serwisu
23 grudnia 2021

Komunikat MZ w sprawie uznania szczepienia przeciw COVID-19 wykonanego poza granicami Polski oraz wydania Unijnego Certyfikatu COVID-19 z uwzględnieniem dawki przypominającej

Kategoria: Aktualności

Minister Zdrowia poinformował, że od 22 grudnia każdy obywatel RP oraz cudzoziemiec uprawniony do udziału w Narodowym Programie Szczepień, który został zaszczepiony poza granicami kraju przeciw COVID-19 w schemacie podstawowym oraz dawką przypominającą może zgłosić się do wybranego punktu szczepień, w celu uzupełnienia dokumentacji dotyczącej szczepień w krajowym systemie ewidencji szczepień prowadzonych w systemie e-Zdrowie (P1) i wydania Unijnego Certyfikatu COVID-19 (UCC).

Komunikat MZ w sprawie uznania szczepienia przeciw COVID-19 wykonanego poza granicami Polski oraz wydania Unijnego Certyfikatu COVID-19 z uwzględnieniem dawki przypominającej

W odniesieniu do szczepień podstawowych, warunkiem jest szczepienie preparatem dopuszczonym do obrotu na terytorium Unii Europejskiej lub równoważną szczepionką wskazaną w wykazie odpowiedników szczepionek prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy.

W przypadku dawki przypominającej, do krajowego systemu ewidencji szczepień, możliwe jest wprowadzenie szczepienia przeprowadzonego szczepionką zgodną z wykazem szczepionek stosowanych jako dawka przypominająca w Polsce.

Na podstawie wprowadzonej ww informacji, w systemie e-Zdrowie zostanie automatycznie wygenerowany Unijny Certyfikat COVID-19 (UCC).

UCC można samodzielnie pobrać i wydrukować z Internetowego Konta Pacjenta, z aplikacji mobilnej „mObywatel” lub można poprosić o wydrukowanie UCC podczas wizyty w punkcie szczepień lub w placówce POZ.

Przewidziane są dwie ścieżki postępowania:

    Dla osób, które posiadają UCC uzyskany w innym kraju

W celu wprowadzenia danych do krajowego systemu ewidencji szczepień należy przedłożyć w punkcie szczepień certyfikat UCC potwierdzający przyjęcie każdej z dawek. Nie wymaga się, aby certyfikat UCC był tłumaczony na język polski.

Warunkiem niezbędnym do uznania na podstawie UCC szczepienia dokonanego za granicą w krajowym systemie e-Zdrowie (P1) jest przedłożenie przez osobę zainteresowaną następujących dokumentów w punkcie szczepień:

        Oryginału UCC wraz z kopią, potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID- 19 poza granicami kraju,
        Oświadczenia zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

    Dla osób, które legitymują się innymi dokumentami potwierdzającymi przyjęcie szczepienia

W przypadku osób, które przyjęły szczepienie poza UE i legitymują się innymi dokumentami potwierdzającymi przyjęcie szczepienia, warunkiem niezbędnym do uznania szczepienia dokonanego za granicą w krajowym systemie e-Zdrowie (P1) jest przedłożenie w punkcie szczepień następujących dokumentów:

    Oryginału wraz z kopią dokumentu (zaświadczenia) potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju, zgodnego z wzorem obowiązującym w państwie przyjęcia szczepienia,
    Tłumaczenia na język polski ww dokumentu (zaświadczenia) przez tłumacza przysięgłego,
    Oświadczenia zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Dostarczone dokumenty, za wyjątkiem oryginału zaświadczenia, włącza się do dokumentacji medycznej pacjenta przechowywanej w punkcie szczepień.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ