Partner serwisu
16 czerwca 2014

Nadruk kodu i jego weryfikacja bez wydłużania linii

Kategoria: Z życia branży

O uniwersalnym urządzeniu do nadruku kodów i ich weryfikacji oraz o laboratoryjnej linii do ciągłej granulacji opowiadał podczas tegorocznych targów Interpack w Düsseldorfie właściciel firmy MMR Consult Sp. z o.o. – Ludwik Rozenbaum.

Nadruk kodu i jego weryfikacja bez wydłużania linii

Granulacja ciągła oraz modernizacja powlekarek

  – Linia laboratoryjna do granulacji ciągłej to jedna z nowych propozycji Glatt’a. Odwiedzający stoisko firmy mieli także okazję zapoznać się z ciekawą propozycją modernizacji powlekarek do tabletek. Dzięki zastosowaniu nowych pistoletów natryskowych, stałej kontroli odległości pistoletów od złoża oraz automatycznej regulacji kąta natrysku, rozwiązanie, które oferuje Glatt, zapewnia większą wydajność procesu powlekania i gwarantuje lepszą jakość produktu – mówił na tegorocznym Interpacku Ludwik Rozenbaum, właściciel firmy MMR Consult Sp. z o.o., przedstawiciel firmy Glatt w Polsce.

Dla Glatt’a targi Interpack nie są może aż tak ważne jak targi Achema, które przede wszystkim są ukierunkowane na prezentację procesów technologicznych, ale mimo to Glatt, jako producent znanych granulatorów i powlekarek dla farmacji, był również obecny w Düsseldorfie.

Sprytne i przystępne cenowo

Nieco inaczej sytuacja wyglądała z kanadyjską firmą Optel Vision, którą  MMR Consult reprezentuje od niedawna. Firma ta na targach Interpack czuła się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Optel Vision specjalizuje się w kontroli procesu pakowania. Na tragach Interpack firma pokazała ciekawe rozwiązanie do wizyjnej inspekcji tabletek i kapsułek. – Na rynku istnieją już podobne urządzenia, ale żadne nie jest tak kompaktowe, tak prosto i sprytnie skonstruowane, przystępne cenowo, a zarazem tak skuteczne, jak to – podkreślał Ludwik Rozenbaum.

Nadstawiane nad linią pakującą

Niezwykle intersującym urządzeniem, które zostało po raz pierwszy pokazane przez firmę Optel Vision szerszej publiczności, jest The Flying CartonTracker. Urządzenie to służy do nadruku kodów na kartonikach i ich weryfikacji, ponadto posiada funkcję odrzutu wadliwie oznakowanych kartoników. Wyjątkowość tej maszyny polega na tym, że może być bardzo szybko nadstawiana nad linią, bez konieczności modyfikacji (np. wydłużenia), co w przypadku parku maszynowego w niektórych zakładów farmaceutycznych jest kluczowe. Urządzenie może być szybko i łatwo przestawiane pomiędzy różnymi liniami.

Chwytaki pneumatyczne na karuzeli

– The Flying CartonTracker posiada chwytaki pneumatyczne, rozmieszczone w układzie „karuzeli”, które podnoszą kartonik za pomocą przyssawek i transportują go po obwodzie „karuzeli”. W dolnej części urządzenia, bezpośrednio pod „karuzelą”, znajduje się drukarka (może to być drukarka różnego typu, np. tłocząca, laserowa, atramentowa, termotransferowa) oraz kamera wizyjna, które wykonują nadruk kodu na kartoniku i sprawdzają jego poprawność. Kartonik z wadliwym kodem jest automatycznie odrzucany w momencie, gdy „karuzela” wynosi kartonik do góry. Kartoniki z prawidłowym kodem są opuszczane z powrotem na transporter linii pakującej. Nadruk, weryfikacja kodu, odrzut wadliwych kartoników są realizowane przy ruchu ciągłym kartoników. Urządzenie jest przejezdne i tak skonstruowane, że można je natychmiast zainstalować (umieścić) w każdej linii pakującej. Zespół roboczy („karuzela”, drukarka, kamera wizyjna, wyrzutnik) należy umieścić bezpośrednio nad przenośnikiem transportowym linii pakującej. Urządzenie osiąga wydajność do 400 kartoników/min, obsługuje kartoniki w szerokim zakresie ich wymiarów, posiada kompletne narzędzie raportujące, które przekazuje w trybie online dane procesowe do urządzenia nadrzędnego LineMaster™. Urządzenie synchronizuje swoją pracę z linią pakującą  – opowiadał Ludwik Rozenbaum z MMR Consult Sp. z o.o.   

 

Fot.: BMP'

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ