Partner serwisu
24 maja 2022

Firma MSD ogłasza zobowiązania w walce z pandemią podczas II Światowego Szczytu COVID-19

Kategoria: Aktualności

Firma MSD, znana w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie pod nazwą Merck, ogłosiła zobowiązania, mające na celu wsparcie walki z pandemią koronawirusa. Zostały one ogłoszone podczas II Światowego Szczytu COVID-19 (Global COVID-19 Summit), który odbył się 12 maja br. Na szczycie spotkali się światowi przywódcy i partnerzy, aby przyspieszyć międzynarodowe działania zmierzające do zakończenia ostrej fazy pandemii COVID-19 oraz zapobiegania przyszłym globalnym zagrożeniom dla zdrowia i wypracowania metod jak najlepszego przygotowania się do nich.

Firma MSD ogłasza zobowiązania w walce z pandemią podczas II Światowego Szczytu COVID-19

Zwalczenie trwającej pandemii COVID-19 pozostaje jednym z kluczowych priorytetów dla MSD od momentu jej ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Z tego powodu, firma zobowiązała się przekazać:

  • dwa miliony dawek swojego badanego doustnego leku antywirusowego na COVID-19, który zostanie udostępniony Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) po najlepszej cenie dostępu MSD (Merck), aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie na ten lek w krajach o niższych dochodach. Jest to kontynuacja wcześniejszych działań, w tym umowy z UNICEF na dostawę do 3 milionów dawek leku oraz dobrowolnych umów licencyjnych z producentami leków odtwórczych i organizacją Medicines Patent Pool (MPP), będącą jedną z agend WHO, w celu ułatwienia autoryzowanego dostępu w ponad 100 krajach o niskich i średnich dochodach. Doustny lek antywirusowy na COVID-19 jest opracowywany przez MSD (Merck) we współpracy z Ridgeback Biotherapeutics;
  • pięć milionów dolarów rocznie w latach 2022-2024 na wsparcie badań, mających na celu zrozumienie, w jaki sposób należy budować zaufanie do szczepień i docierać do mniej zamożnych grup społecznych za pomocą mediów społecznościowych. To nowe zobowiązanie opiera się na przekazaniu funduszy przez MSD (Merck) w 2021 r. w celu wsparcia badań nad tym, jak komunikacja online może wpływać na zachowania zdrowotne społeczeństwa w rzeczywistości pozawirtualnej i wspierać budowanie zaufania do szczepień.

- Firma MSD (Merck) jest dumna, że może podjąć te nowe zobowiązania podczas Światowego Szczytu COVID-19, którego celem jest przyspieszenie dostępności i dotarcie do społeczności o niedostatecznie rozwiniętej infrastrukturze, aby dokonać pozytywnych zmian podczas pandemii. Nieustannie dążymy do ratowania i poprawy jakości życia ludzi na całym świecie – powiedział CEO i prezes MSD (Merck), Robert M. Davis.

Zapewnienie globalnego dostępu do doustnego leku antywirusowego na COVID-19 po uzyskaniu wymaganych zgód lub pozwoleń organów regulacyjnych jest priorytetem dla MSD (Merck) i Ridgeback od początku ich współpracy. Obie firmy są w pełni zaangażowane w szybkie dostarczenie leku na całym świecie poprzez kompleksowe podejście do dostaw i dostępu, które obejmuje następujące obszary:

Dostawy: Do dnia 31 marca 2022 r. firma MSD (Merck) dostarczyła około 6,4 mln dawek leku rządom państw na ponad 30 rynkach na całym świecie.

Dobrowolne licencje: W ramach zobowiązania do zapewnienia szerokiego globalnego dostępu, firma MSD (Merck) udzieliła dobrowolnych licencji producentom leków odtwórczych oraz organizacji Medicines Patent Pool (MPP) w celu udostępnienia generycznego leku w ponad 100 krajach o niskich i średnich dochodach po uzyskaniu zgody lub pozwolenia w trybie pilnym od lokalnych agencji regulacyjnych. Dzięki umowom na dobrowolne licencje z producentami leków odtwórczych, do marca 2022 r. dostarczono ponad 2,5 mln dawek generycznego leku na około 15 rynków.

UNICEF: Aby uzupełnić dostawy od licencjonowanych producentów leków odtwórczych, firma MSD (Merck) zawarła umowę z UNICEF o przyznanie do 3 milionów dawek doustnego leku antywirusowego na COVID-19 krajom o niskich i średnich dochodach w ciągu pierwszej połowy 2022 roku.

Przekazanie produktu: Firma MSD (Merck) przekazała 100.000 dawek leku organizacji Direct Relief, zajmującej się pomocą humanitarną na całym świecie, do dystrybucji wśród uchodźców w krajach o niskich i średnich dochodach, w tym 50.000 dawek dla osób dotkniętych inwazją na Ukrainę.

Umowy zakupu i dostawy: MSD (Merck) zawarła umowę z rządem Stanów Zjednoczonych, na mocy której firma dostarczyła rządowi U.S. około 3,1 miliona dawek doustnego leku antywirusowego na COVID-19, po uzyskaniu zgody na użycie w sytuacji wyjątkowej (emergency use authorization – EUA) od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Departament Zdrowia i Usług Społecznych Stanów Zjednoczonych (HHS) utworzył publiczną stronę internetową w celu określenia miejsc, które otrzymały rządowe przesyłki leków na COVID-19, dostępnych na podstawie zgody na użycie w sytuacji wyjątkowej. HHS stworzył również lokalizator Test-to-Treat, aby pomóc w identyfikacji aptek i ośrodków zdrowia w całym kraju, w których można wykonać testy na obecność wirusa COVID-19 i w razie potrzeby otrzymać odpowiednie leczenie.

Firma MSD (Merck) zawarła również dodatkowe umowy dotyczące wcześniejszego zakupu i dostawy doustnego leku antywirusowego na COVID-19 z rządami ponad 30 krajów na całym świecie, a obecnie prowadzi rozmowy z rządami kolejnych państw. MSD (Merck) wdraża zróżnicowany poziom cenowy, na podstawie kryteriów Banku Światowego, dotyczący dochodów poszczególnych krajów, aby odzwierciedlić ich względną zdolność do finansowania działań w zakresie ochrony zdrowia w obliczu pandemii.

Firma MSD (Merck) wciąż prowadzi rozmowy na temat podjęcia dodatkowych środków i współpracy w celu przyspieszenia szerokiego, globalnego dostępu do doustnego leku antywirusowego na COVID-19.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ