Histeroskopia – nowoczesna metoda diagnostyczno-lecznicza
Histeroskopia jest nowoczesną i mało inwazyjną metodą, która z roku na rok coraz bardziej skutecznie wypiera starsze, mniej efektywne metody stosowane dotychczas w ginekologii. Histeroskopia to metoda endoskopowa, która pozwala na dokładne zbadanie struktur anatomicznych oraz wykrycie zmian chorobowych i nieprawidłowości. Jest wykorzystywana do obrazowania wnętrza kobiecych narządów rodnych w celu wykrycia bezpośredniej przyczyny dolegliwości zdrowotnych, na które cierpi pacjentka.
Na czym polega histeroskopia? Jakie są wskazania do jej wykonania?
Histeroskopia jest endoskopową metodą diagnostyczną, która pozwala na obrazowanie wnętrza kanału szyjki i jamy macicy oraz ujść jajowodów. Nowoczesne histeroskopy wykorzystywane przy tej metodzie pozwalają na oglądanie pod powiększeniem pochwy, ujścia zewnętrznego i wewnętrznego kanału szyjki macicy oraz jamy macicy. Metoda ta cieszy się sporym zainteresowaniem i uznaniem w środowisku lekarskim, gdyż jest bezpieczna, mało inwazyjna oraz praktycznie bezbolesna (wykonuje się ją w znieczuleniu). Nie wymaga także dłuższej hospitalizacji – pacjentka pozostaje pod kontrolą medyczną przez kilka godzin po zabiegu, po czym może udać się do domu.
Głównym celem histeroskopii jest wykrycie nieprawidłowości w obrębie kobiecych narządów rodnych. Pacjentki kierowane na ten zabieg zazwyczaj zgłaszają się do lekarza z takimi dolegliwościami, jak m. in. nieprawidłowe krwawienia, zbyt obfite lub skąpe miesiączki, nieregularne krwawienia, a także problemy z zajściem w ciążę. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o problemach w obrębie narządów rodnych i wymagają pogłębionej diagnostyki. Co więcej, histeroskopia w Krakowie nie jest wykonywana wyłącznie w celach diagnostycznych – w niektórych przypadkach może zastępować standardowe zabiegi operacyjne.
Histeroskopia w Krakowie – jak wygląda zabieg?
Histeroskopia w Krakowie jest przeprowadzana w odpowiednim momencie cyklu. Pacjentka zazwyczaj zgłasza się na zabieg między 8. a 12. dniem cyklu. Przed zabiegiem należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez ok. 6 godzin, a także pamiętać o tym, że po histeroskopii nie jest zalecane prowadzenie auta – na zabieg warto więc zgłosić się z osobą towarzyszącą. Histeroskopia diagnostyczna jest wykonywana w pozycji ginekologicznej, na fotelu. Lekarz wprowadza poprzez pochwę i szyjkę macicy do jamy macicy histeroskop – urządzenie przeznaczone do obrazowania. Na ekranie pokazuje się budowa kobiecych narządów rodnych, co pozwala lekarzowi na zapoznanie się z ich stanem.
Histeroskopia zabiegowa jest natomiast stosowana w celu leczenia stanów chorobowych wykrytych w czasie histeroskopii diagnostycznej. Zabieg jest przeprowadzany na bloku operacyjnym, w znieczuleniu ogólnym. W jego trakcie możliwe jest usunięcie mięśniaków, polipów, zrostów czy innych zmian obecnych w obrębie kobiecych narządów rodnych. Jest to bardzo ceniona w środowisku medycznych metoda, głównie ze względu na swoją małą inwazyjność, wysoką skuteczność, a także niskie ryzyko powikłań.
Komentarze