Partner serwisu
19 stycznia 2023

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 2023 

Kategoria: Aktualności

W dniach 16-22 stycznia 2023 roku obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Wykorzystujemy ten czas do szerzenia wiedzy na temat raka szyjki macicy i sposobów jego zapobiegania. Rak szyjki macicy niemal w stu procentach jest związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Profilaktyka raka szyjki macicy obejmuje szczepienia przeciw HPV oraz badania cytologiczne kobiet.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 2023 

Rak szyjki macicy jest ważną przyczyną zachorowalności i umieralności kobiet na świecie. W 2020 roku na świecie odnotowano ponad 600 000 nowych przypadków raka szyjki macicy i ponad 340 000 zgonów. Na świecie rak szyjki macicy zabija jedną kobietę co dwie minuty. W krajach UE/EOG rozpoznaje się 33 000 przypadków raka szyjki macicy i ponad 13 000 zgonów z tego powodu. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy. W 2020 roku odnotowano 3 862 nowych przypadków raka szyjki macicy i 2 137 zgonów. Codziennie 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, 4 Polki umierają z powodu tej choroby.

Profilaktyka raka szyjki macicy obejmuje:

  • szczepienia przeciw HPV,
  • populacyjne badania cytologiczne kobiet.

Rak szyjki macicy niemal w stu procentach jest związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus HPV jest odpowiedzialny za rozwój łagodnych zmian o charakterze brodawek na błonach śluzowych i skórze. Naprawdę niebezpieczne są typy onkogenne wirusa, które w wyniku przetrwałego zakażenia prowadzą do onkogenezy i rozwoju raka szyjki macicy i innych nowotworów.

Związek pomiędzy zakażeniem HPV a chorobami nowotworowymi, w tym rakiem szyjki macicy, został potwierdzony przez prof. Haralda zur Hausena, który za to odkrycie otrzymał w 2008 roku nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Drogą zakażenia HPV są kontakty seksualne. Szczepionki przeciw HPV chronią przed zakażeniem wirusem, stąd też szczepienie powinno być przeprowadzone u dziewcząt i chłopców w okresie poprzedzającym inicjację seksualną, jeszcze przed potencjalnym kontaktem z HPV. W okresie nastoletnim uzyskuje się najlepszą odpowiedź poszczepienną, a tym samym trwałą ochronę przed zakażeniem. Efekty ochrony przed zakażeniem HPV związanym z ryzykiem rozwoju zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy są odległe czasowo od szczepienia (kilkanaście-kilkadziesiąt lat). Wyrażając zgodę na szczepienie dajemy szansę uniknięcia w przyszłości groźnej dla zdrowia, a nawet życia choroby.

Szczepionki przeciw HPV wytworzono metodami inżynierii genetycznej z wykorzystaniem zaawansowanych technologii. Zawierają jedynie fragmenty osłonki białkowej wirusa (bez jego DNA), stąd szczepionką nie można się zakazić HPV. Szczepionka mobilizuje układ odporności do wytworzenia przeciwciał i uruchamia mechanizm służący zapewnieniu długotrwałej ochrony przed zakażeniem HPV.

Szczepienia zapewniają ponad 90% skuteczności w zapobieganiu przetrwałym zakażeniom HPV, stanom przedrakowym szyjki macicy, pochwy i sromu oraz kłykcinom u kobiet oraz stanom przedrakowym prącia, odbytu i kłykcinom u mężczyzn (dotyczy zakażeń szczepionkowymi typami wirusa) i związanych z nimi chorobami.

Szczepionki przeciw zakażeniom HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. Na świecie podano już kilkaset milionów dawek szczepionek. Każdy niepokojący sygnał dotyczący bezpieczeństwa jest dokładnie sprawdzany i badany. Dzięki temu wiadomo, że szczepionki są bezpieczne.

Szczepienia nie zwalniają kobiet od wykonywania regularnych badań cytologicznych lub innych badań przesiewowych, zgodnych z aktualną wiedzą medyczną i rekomendacjami właściwych instytucji.

Zapobieganie rakowi szyjki macicy jest lepsze niż jego leczenie. Szczepionka chroni przed chorobą nowotworową i ratuje życie.

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ