Starczowzroczność – co to takiego?
Akomodacja oka polega na zmianie mocy optycznej soczewki, dzięki działaniu mięśniom, które otaczają gałkę oczną. W tym mechanizmie chodzi o modyfikację krzywizny soczewki, co pozwala na widzenie przedmiotów w różnych odległościach. O tym, jak ważny jest to mechanizm, dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy zaczyna on zawodzić. Jak przekonuje Prof. Ryszard Naskręcki na prezbiopię może cierpieć aż 18 milionów Polaków. Czym jest prezbiopia i jak ją leczyć, by nie wpływała ona znacząco na nasz komfort życia?
Starczowzroczność — co to takiego?
Starczowzroczność, czyli prezbiopia związana jest z naturalnymi procesami starzenia się naszego organizmu. Objawia się najczęściej wraz z ukończeniem czterdziestego roku życia i powoduje, że odległość widzianych z bliska przedmiotów zaczyna się oddalać od naszego oka. Oznacza to, że czytany przez nas tekst, z czasem będzie musiał znajdować się w większej odległości od naszych oczu, by był dla nas widoczny. Jak wykazują badania, na starczowzroczność zaczynają cierpieć już 40. latkowie i proces ten z wiekiem postępuje. Co więcej, aż 90% osób cierpiących na tę dolegliwość nie zdaje sobie z tego sprawy.
W Polsce mieszka około 38 milionów Polaków, a połowa z nich to ludzie, którzy ukończyli 40. rok życia. Z założenia możemy więc uznać, że aż 18 milionów z nich cierpi na prezbiopię, a tylko milion z nich jest tego świadoma. Mimo wszystko statystyki pokazują, że salony optyczne sprzedają tylko kilka procent soczewek dla osób cierpiących na prezbiopię wśród wszystkich soczewek korygujących wzrok. Dla porównania, w Ameryce około 1/3 sprzedawanych soczewek to te, które wspomagają korektę tej wady. Wygląda na to, że albo nie zdajemy sobie sprawy z wagi problemu i go lekceważymy, albo nie jesteśmy świadomi jego istnienia. Właśnie dlatego specjalistyczne wizyty są tak ważne, szczególnie wtedy, kiedy stan naszych oczu zaczyna nas niepokoić, a ostrość widzenia pozostawia wiele do życzenia.
Czym objawia się ta wada wzroku?
Prezbiopia może objawiać się bólami głowy, zamazywaniem się obrazów, pieczeniem oczu, a niekiedy nawet okresowym zapaleniem spojówek. Co więcej, schorzenie to znacząco obniża jakość życia, gdyż przyczynia się do niechęci do czytania, pracy, znużenia i pogorszenia nastroju. Odpowiednia korekta w postaci okularów, czy soczewek może więc poprawić komfort wykonywanych na co dzień czynności, a nawet zwiększyć naszą chęć do pracy.
Jak leczyć prezbiopię?
Starczowzroczność tak, jak większość wad wzroku wymaga użycia okularów lub soczewek kontaktowych korygujących wadę. Najważniejsze podczas korekty jest używanie szkieł lub soczewek dobranych odpowiednio przez optometrystę i dopasowanych w salonie optycznym. Kupowanie wątpliwej jakości okularów w sieciowych sklepach bez konsultacji ze specjalistą może pogarszać tylko naszą sytuację, a z czasem powodować pojawianie się kolejnych wad wzroku i innych dolegliwości. Dobrze dobrane okulary, czy soczewki poprawią jakość widzenia z bliskich odległości, nawet wtedy, kiedy akomodacja oka nieco szwankuje.
Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/co-to-jest-prezbiopia-definicja-starczowzrocznosci/, a także na stronę: https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.
Komentarze