Partner serwisu
17 maja 2023

Zapotrzebowanie na kolagen to nie mit. Dlaczego Twój organizm potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania?

Kategoria: Zdrowie

Mocne kości, świeża i sprężysta skóra, lśniące włosy i mocne paznokcie. Brzmi jak opis każdego suplementu diety? Owszem, ale tym razem to nie puste hasło reklamowe. Kolagen rzeczywiście działa, a zapotrzebowanie naszego organizmu na to super-białko z wiekiem jest coraz większe. Dlatego warto zwrócić uwagę na swoją dietę i suplementację.

Z upływem lat nasz organizm wytwarza coraz mniej kolagenu. Uważa się, że tracimy 1% kolagenu każdego roku po ukończeniu dwudziestego piątego roku życia. Spadek ilości kolagenu jest odczuwalny i widoczny od razu. - Z pewnością początkowy spadek ilości kolagenu to nie tykająca bomba zegarowa, ale najlepiej zacząć przyjmować kolagen zapobiegawczo, aby zminimalizować skutki jego niedoboru. – zapewnia Anna Brynda-Kopytowska, technolog żywności marki Intenson. Objawem wynikającym ze zmniejszonej ilości kolagenu w organizmie mogą być m.in. bóle stawów, sztywne ścięgna lub więzadła. Mięśnie zwyczajnie zaczynają słabnąć. Mniejszą ilość kolagenu widać także na skórze. Staje się mniej elastyczna, wiotka i pozbawiona blasku. Również włosy i paznokcie stają się osłabione, łamliwe, bez blasku.

- Upływ czasu to jedno, ale na obniżenie poziomu kolagenu wpływa także: światło słoneczne, palenie tytoniu i ilość cukru w diecie. Zbyt duża ekspozycja na światło ultrafioletowe sprawia, że kolagenowe włókna rozplątują się. Może to prowadzić do uszkodzeń słonecznych, takich jak zmarszczki. Wiele substancji chemicznych zawartych w dymie papierosowym może upośledzać białka kolagenowe, co może sprawić, że skóra będzie rozciągnięta i pomarszczona. Z kolei cukier powoduje usieciowienie i splątanie włókien. To sprawia, że z czasem skóra staje się mniej elastyczna. – mówi Anna Brynda -Kopytowska, technolog żywności marki Intenson. Stres to także cichy niszczyciel. Silny lub długotrwały stres może zaburzyć prawidłową produkcję kolagenu w organizmie. Co więcej po 60. roku życia kolagen przestaje być syntezowane przez organizm. W czasie menopauzy proces syntezy kolagenu ulega znacznemu zakłóceniu. W tym szczególnym momencie życia,  niedobory kolagenu powinny być dostarczane z zewnątrz. [1]

Rozwiązanie problemów niedoboru kolagenu jest proste - przyjmowanie suplementów kolagenowych uzupełni jego zmniejszoną produkcję i poprawi ogólna kondycję organizmu – radzi Anna Brynda -Kopytowska, technolog żywności marki Intenson. Co więcej badania[2] potwierdzają, że suplementy kolagenowe są bezpieczne i nie mają skutków ubocznych. Należy pamiętać, aby przy zakupie kolagenu, wybierać ten, który jest najlepiej przyswajalny, zwracajmy uwagę,  aby produkt nie zawierał niepotrzebnych składników takich jak aromaty i barwniki pochodzenia syntetycznego. Dobrze, jeśli w jego składzie znajdują się substancje wspierające produkcję kolagenu: witamina C, glukozamina czy kwas hialuronowy. Optymalnym będzie preparat zawierający dobową dawkę w ilości 8 g czystego kolagenu,[3] szczególnie u osób po 40. roku życia.

Większość suplementów kolagenowych dostępnych na rynku występuje w przystępnej postaci proszku, który można wymieszać z napojami. Na rynku znajdziemy też bogatą ofertę kolagenu w tabletkach i kapsułkach, więc suplementacja jest łatwa i dostępna.

Kolagenowy BOOM!

Kolagen wzbudza tak duże zainteresowanie, ponieważ jesteśmy coraz bardziej świadomi jego niezwykłych zalet. – mówi Michał Lasocki, prezes firmy Intenson.

Niestety każdy z nas się starzeje. Choć w różnym tempie - w zależności od genetyki, diety, podatności na nałogi, narażenia na promieniowanie UV i innych czynników. Jednak mimo tego, większość ludzi może odnosić korzyści z suplementów kolagenowych do późnych lat. Warto dodać, że w 24-tygodniowym badaniu stwierdzono, że sportowcy przyjmujący płynny hydrolizowany kolagen doświadczyli mniejszego bólu stawów po ćwiczeniach niż ich grupa placebo.[4] W prawdzie nie zaleca się stosowania suplementów kolagenowych jako głównego źródła białka. Ale może on być przydatny we wspieraniu pielęgnacji stawów i kości, której potrzebujemy, aby zachować zdrowie.

Kolagen to białko strukturalne, które naturalnie występuje w tkance łącznej zwierząt. Kolagen stosowany w świecie zdrowia i urody jest właśnie wytwarzany z więzadeł i tkanki łącznej zwierząt. W branży stosowany jest też kolagen morski, wytwarzany ze skóry ryb. Niezależnie od tego, skąd pochodzi, składa się z aminokwasów. Aminokwasy to związki, które tworzą każde białko w naszym organizmie, od mięśni, przez tkanki, po enzymy trawienne. –  podkreśla Agata Komorowska Kierownik Działu Kontroli Jakości i Rozwoju Produktu marki Intenson.

Kolagen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ze względu na jego właściwości mechaniczne, które zapewniają wytrzymałość, elastyczność i sprężystość tkankom łącznym. Kolagen stanowi również istotny element w procesach gojenia się ran oraz regeneracji tkanek. Wraz z wiekiem, produkcja kolagenu w organizmie maleje, co prowadzi do utraty elastyczności i sprężystości skóry oraz osłabienia struktury kości i chrząstek. Dlatego suplementacja kolagenu jest korzystna dla osób starszych lub tych, które chcą zadbać o zdrową i piękną skórę, włosy i paznokcie.

 

[1] Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce 2019; 29 (11/12): 6–10.

[2] Beneficial effects of food supplements based on hydrolyzed collagen for skin care (Review).

Lupu MA, Gradisteanu Pircalabioru G, Chifiriuc MC, Albulescu R, Tanase C.

Exp Ther Med. 2020 Jul;20(1):12-17. doi: 10.3892/etm.2019.8342. Epub 2019 Dec 17.

[3] Bojarewicz H., Dzwigulska P. Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie. Hygeia Public Health 2012; 47 (4): 433–441.

[4] Clark, K. L., Sebastianelli, W., Flechsenhar, K. R., Aukermann, D. F., Meza, F., Millard, R. L., Deitch, J. R., Sherbondy, P. S., & Albert, A. (2008). 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain. Current Medical Research and Opinion, 24(5), 1485-1496.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ