Partner serwisu
12 lipca 2023

Odpowiednia odzież dla dziecka

Kategoria: Z życia branży

Promieniowanie słoneczne jest szkodliwe, a już dla dzieci szczególnie. Istnieje jednak wiele sposobów, które pomogą ochronić dziecko przed wysoką temperaturą.

Odpowiednia odzież dla dziecka

Niemowlę w upały szybko się męczy, zwłaszcza jeśli jest przegrzewane. Świadczą o tym spocony karczek, a już szczególnie mokre włoski. Dlatego bardzo ważny jest właściwy dobór ubrania. Niemowlęciu najlepiej założyć koszulkę i krótkie spodenki. W upały świetnie sprawdzą się rampersy. Noworodkom zakładamy o jedną warstwę więcej niż sobie. W przypadku starszych niemowlaków wystarczy tyle samo warstw.

Zawsze należy zwrócić uwagę na materiały, z których wykonano odzież. Niemowlę powinno nosić luźne ubrania z naturalnych, lekkich, przewiewnych tkanin, które zapewnią komfort termiczny. Sztuczne, obcisłe materiały potęgują pocenie się i nie pozwalają na odprowadzenie wilgoci. Najlepszym wyborem pozostaje czysta, optymalnie organiczna bawełna.

Pamiętaj o nakryciu głowy!

Upalne dni dla niemowlaka mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli maluch nie będzie miał zakrytej głowy. Niemowlę powinno nosić kapelusz (np. z siateczką z boku), czapeczkę (z daszkiem, wiązaną pod szyją albo luźną) bądź chusteczkę. Jeśli promieniowanie jest naprawdę silne, godne polecenia są czapki z przedłużonym tyłem chroniące kark. Niektóre nakrycia głowy wyposażone są w filtr UV.

Ochrona przeciwsłoneczna

Podstawowa zasada brzmi: w czasie upałów dziecko musi (!) mieć zabezpieczoną skórę przed promieniowaniem słonecznym. Przeznaczone są do tego kremy z filtrem. Malucha smarujemy na ok. 15 minut przed wyjściem na dwór i później co ok. 2 godziny, a także za każdym razem, gdy niemowlę się spoci, zostanie wytarte ręcznikiem albo się wykąpie. Krem czy emulsję należy starannie rozsmarować, nie omijając uszu! Na skórze powinien powstać cienki, ochronny film.

Niemowlę w upały należy smarować kremem z filtrem dostosowanym do jego wieku (informację o tym znajdziesz na etykiecie). Im wyższy filtr, tym lepsza ochrona. Dla niemowląt najlepszy będzie filtr SPF (ang. Sun Protection Factor) 30–50. Dzieci o skórze jasnej, wrażliwej powinny mieć filtr SPF 50. Wybierz krem wodoodporny, nie zapominaj jednak o ponawianiu aplikacji. Jeśli dziecko jest niecierpliwie i nie lubi tradycyjnego smarowania, dobrym pomysłem może być emulsja w sprayu.

Istnieją jeszcze inne sposoby, żeby ochronić niemowlę przed upałem. Do wózka można przyczepić specjalną parasolkę. Niedopuszczalne jest natomiast zasłanianie budki pieluszką tetrową czy innym materiałem – w takim wózku temperatura może wynieść nawet 40 stopni, co jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Maluch może nosić okulary przeciwsłoneczne. Na plaży warto, aby dziecko siedziało w cieniu (np. pod parasolem). Dobrym rozwiązaniem są plażowe namioty.

Unikanie ekspozycji na słońce w godzinach szczytowego nasłonecznienia

Największe narażenie na groźne promieniowanie UV występuje w godz. 10-16. W tym czasie trzeba na niemowlę szczególnie uważać. Jeśli upał bardzo mocno daje się we znaki, dobrą opcją jest pozostanie w domu. Jak zorganizować wtedy dziecku czas? Niemowlę w upały może w mieszkaniu mieć założoną samą pieluszkę. Na balkonie albo w ogródku można rozłożyć basen i parasol.

Odpowiednie nawodnienie dziecka

Niemowlę i upały to nie jest dobrana para. Dlatego oprócz pytania, jak dziecko ubrać i zabezpieczyć jego skórę przed słońcem, trzeba sobie również zadać pytanie, jak nawodnić dziecko. Właściwy poziom nawodnienia to rzecz niezbędna dla zdrowia – nie tylko w czasie upałów, ale wtedy szczególnie.

Ilość płynów, jaką powinno spożywać dziecko w zależności od wieku

Zalecana ilość wody zależy od wieku dziecka:
- od 1 do 3 lat: 5 szklanek dziennie,
- od 4 do 6 lat: niecałe 7 szklanek dziennie.

Jak nawodnić dziecko?

Woda – bez dodatku cukru – powinna być spożywana małymi łykami przez cały dzień. Warto zostawić w zasięgu dziecka bidon albo kubeczek (np. niekapek w czasie nauki picia). Niemowlęciu zaproponujmy wodę źródlaną lub mineralną: niskosodową, niskosiarczanową, z niewielką zawartością fluorków oraz azotanów. Dzieci powyżej 6. miesięcy mogą wypijać łagodne, wystudzone napary ziołowe.

Klimatyzacja i wentylacja pomieszczeń

Oprócz właściwie dobranych ubrań, kremu z filtrem i regularnego nawadniania podczas upałów należy też zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko. Mieszkanie przed nagrzaniem zabezpieczą nieprzepuszczające światła (zaciemniające) rolety i/lub zasłony. Jeśli ich nie masz, w oknie zawieś koc.

Do walki z upałami przydadzą się wentylatory z lekkim nawiewem ustawione z dala od dziecka; strumień nie powinien być skierowany bezpośrednio na niemowlę. Również z klimatyzacją należy obchodzić się umiejętnie – temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż ok. 21 stopni.

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ