Partner serwisu
28 sierpnia 2023

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci w wieku 12-13 – spokojny start szkoły we wrześniu

Kategoria: Aktualności

W dniu 1 czerwca Ministerstwo Zdrowia zainaugurowało program bezpłatnych szczepień HPV dla dzieci w wieku 12 i 13 lat. Wirus HPV odpowiada nie tylko za zachorowania na raka szyjki macicy, ale również inne nowotworowy i choroby HPV zależne. 23 sierpnia Ministerstwo Zdrowia przekazało nowe dane o szczepieniach przeciw HPV. Jak dotąd wykonano je u ponad 84 tysięcy dzieci w wieku 12-13 lat. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych (OPZCI) podkreślają, że kluczowe dla sukcesu projektu będzie przede wszystkim skuteczne dotarcie z informacją o programie do rodziców, tak aby zapewnić najlepsze efekty zdrowotne i wejść na drogę eliminacji wirusa HPV.  Dlatego, wracając z wakacji, warto zadbać o profilaktykę swoich dzieci i zapisać je na bezpłatne szczepienia.

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci w wieku 12-13 – spokojny start szkoły we wrześniu

Najważniejsza jest profilaktyka

Możemy zapobiec i wyeliminować wirusa HPV poprzez efektywne działania: profilaktykę, wczesne diagnozowanie i odpowiednie leczenie. Najważniejsze jest zapewnienie dostępu do profilaktyki szczepień HPV i terapii we wcześniejszych stadiach choroby.

„Kluczowa jest rola lekarza rodzinnego, do którego najczęściej trafia pacjent.  Nie zrobimy niczego bez edukatorów, którzy opowiedzą dzieciom, że szczepienia są potrzebne i sensowne. Wychowawcy w placówkach, nauczyciele w szkołach, dzieci rozmawiające z rówieśnikami – oni wszyscy mogą być edukatorami zdrowia pod warunkiem, że dostarczy się im odpowiednią wiedzę i „zaszczepi” w nich zdrowe nawyki” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, ekspertka Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

Szeroka edukacja rodziców, pracowników służby zdrowia i wychowawców przyczyni się do rozpowszechniania wiedzy na temat wirusa HPV. Szczepiąc dzieci myślimy o ich przyszłości, chcemy  zapewnić im bezpieczne i zdrowe życie.

Korzyści ze szczepienia przeciw HPV

Szczepienia mają udowodnioną skuteczność w zapobieganiu zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).  Zaobserwowano, że skuteczność szczepionki przeciw HPV jest wyższa, jeżeli zostanie ona podana przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, dlatego program szczepień profilaktycznych został wprowadzony dla nastolatków.Co ważne, szczepienia są równie istotne dla chłopców, co dla dziewczynek, których również mogą dotknąć nowotwory HPV zależne oraz gdyż są kluczowym ogniwem w zmniejszeniu transmisji wirusa.

„Aby osiągnąć sukces, który jest zakładany, czyli ponad 60% dzieci, które będą zaszczepione w pierwszym roku realizacji tych szczepień, konieczne jest wprowadzenie wielu akcji na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim w placówkach medycznych, przez lekarzy pracujących w POZ, ale również przez lekarzy pracujących w szpitalach, przez apteki, ale także konieczna jest współpraca z Ministerstwem Edukacji, aby była możliwość informowania w szkołach o tych szczepieniach przez systemy informatyczne, które są dostępne” – dodaje prof. Teresa Jackowska.

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W 2023 roku ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r. Szczepienia podawane są w dwóch dawkach, a rodzic ma prawo wybrać pomiędzy dwoma preparatami o różnym zakresie ochrony.

W jaki sposób zapisać dziecko na szczepienie?

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)
  • przez infolinię 989 ( 7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • Internetowe Konto Pacjenta

Aby to zrobić należy:

  • Zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.
  • Wejść w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”.
  • Wybrać konto swojego dziecka, później zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienie”.
  • Kliknąć w opcję „Umów na szczepienie”.
  • Następnie wskazać, przeciwko czemu chce się zaszczepić dziecko (w przyszłości obsługiwane będą też inne szczepienia).
  • Na koniec wybrać termin i miejsce szczepienia oraz potwierdzić wybór.

Za pośrednictwem IKP można również  sprawdzić termin i miejsce szczepienia. Należy wejść w zakładkę „Profilaktyka”, następnie „Szczepienia” i „Zaplanowane szczepienia”. Można także odwołać lub zmienić jego termin.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ