Beiersdorf Manufacturing Poznań [POZNAJ FIRMĘ]
Zakład Beiersdorfa w Poznaniu to najbardziej efektywna fabryka koncernu w Europie, która jako pierwsza w Polsce wdrożyła aplikacje SAP APO, a jako pierwsza w grupie – SMED i TPM. Nic więc dziwnego, że ostatni wyraz w nazwie spółki Beiersdorf Manufacturing Poznań pracownicy zamieniają na „Pilot”.
SPECJALIŚCI OD TRUDNYCH WYROBÓW
Obecnie zakład produkcyjny w Poznaniu wytwarza najbardziej wyrafinowane produkty dermokosmetyczne marki Eucerin oraz kosmetyki do twarzy z linii NIVEA Visage. Są to produkty z górnej półki Beiersdorfa i ich produkcja wymaga specjalnych kompetencji.
9,3 TYS. TON KREMU ROCZNIE
Budowę fabryki przy ulicy Gnieźnieńskiej rozpoczęto w 1998 r. – zakład otwarto 3 lata później. W 2008 r. został on rozbudowany. Aktualna roczna produkcja wynosi 9,3 tys. ton kremu, co daje 137 mln sztuk. Obecnie w fabryce pracuje 8 mieszalników i 10 linii pakujących. Jest to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych fabryk kosmetyków Beiersdorfa w Europie (pozostałe znajdują się w Niemczech i w Hiszpanii).
ZAKŁAD NAD RZECZKĄ
Fabryka w Poznaniu zajmuje ok. 21 tys. m2 powierzchni użytkowej i zlokalizowana jest na obszarze 7,2 ha, na malowniczym terenie nad rzeczką. Tereny zielone stanowią ok. 63% powierzchni firmy.
MAM POMYSŁ
W dziale produkcji wdrożony został system ciągłych usprawnień i podnoszenia efektywności TPM, opierający się na zaangażowaniu pracowników. Funkcjonuje także program „Mam pomysł”. Co roku zgłaszanych jest ok. 400 idei, które są dzielone na trzy kategorie: bezpieczeństwo, jakość i efektywność. Przyczyniają się one do oszczędności rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
SAP APO W PLANOWANIU DOSTAW
Nad zapewnieniem prawidłowej pracy centrum produkcyjnego czuwają trzy systemy komputerowe: PMS (Promas) – kontroluje cały proces technologiczny wytwarzania kosmetyków; MDC (Master Data Collection) – służy do zbierania i analizy danych produkcyjnych; BMS (Building Management System) – nadzoruje pracę instalacji infrastruktury technicznej sprężonego powietrza, pary technologicznej, klimatyzacji itp. Całość procesu produkcyjnego jest zintegrowana z systemem SAP R/3. Kluczową rolę w planowaniu dostaw odgrywa nowoczesna aplikacja SAP APO, wdrożona jako jedna z pierwszych w Polsce. Za jej pomocą planiści otrzymują na bieżąco informacje na temat zapotrzebowania na produkty NIVEA z wszystkich filii Beiersdorf w Europie.
NAJEFEKTYWNIEJSI W GRUPIE
10 lat temu fabryka w Poznaniu zaprzestała wysokowolumenowej produkcji Kremu NIVEA i Soft. Zmiany w portfolio spowodowały 20-krotny wzrost liczby wytwarzanych jednostek sprzedażowych. Aby dostosować się do tych realiów, wdrożono SMED. Kiedyś mycie napełniaczek trwało 3 godziny, a teraz ok. 20 minut. Mimo że zakład w Poznaniu produkuje najmniejsze partie, ma najwyższą efektywność spośród wszystkich europejskich fabryk w Grupie Beiersdorf.
PŁASKA STRUKTURA
W Beiersdorf Manufacturing Poznań Sp. z o.o. pracuje ok. 270 osób. Są wśród nich inżynierzy, technolodzy, chemicy, mechanicy, automatycy i planiści. Załoga podzielona jest na dwa duże zespoły: zarządczy, który tworzy prezes wraz z szefami poszczególnych działów, oraz operacyjny. Struktura organizacji jest więc bardzo płaska – zdarza się, że do jednego managera raportuje nawet 50 osób. Na produkcji funkcjonują autonomiczne zespoły, w obrębie których wydzielone są role: koordynująca, techniczna i jakościowa. Ich członkowie podejmują decyzje dotyczące nie tylko stanowiska pracy, ale i całego procesu. Dzięki temu fabryka w Poznaniu jest wśród wszystkich zakładów Beiersdorf liderem rankingu badania zaangażowania pracowników.
Źródło i fot.: Beiersdorf Manufacturing Poznań