Partner serwisu
04 kwietnia 2024

Lekarz określi termin realizacji e-recepty – co warto wówczas wiedzieć?

Kategoria: Zdrowie

Każda recepta ma swoją datę ważności, po upłynięciu której pacjent nie ma już uprawnień do kupna przepisanych przez lekarza farmaceutyków. Czas realizacji jej ustalany jest przez lekarza w zależności od choroby pacjenta i wielu innych czynników. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co każdy pacjent powinien wiedzieć w tym temacie!

Lekarz określi termin realizacji e-recepty – co warto wówczas wiedzieć?

Już od kilku lat służba zdrowia sprawnie poddaje się digitalizacji. Przykładem jest popularna aktualnie e-recepta. Należy wiedzieć, że każdorazowo ma ona swoją datę ważności, czyli termin realizacji, który musi być przestrzegany przez pacjenta. Co warto o tym wiedzieć? Przekonaj się!

Standardowy czas realizacji e-recept

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 roku lekarz może oznaczyć na recepcie elektronicznej termin jej realizacji, nie dłuższy jednak niż 365 dni, kierując się aktualną wiedzą medyczną. W przypadku braku oznaczenia termin realizacji wynosi 30 dni, licząc od dnia wystawienia e-recepty. Oznacza to, że standardowy czas realizacji recept, jeśli lekarz nie zaznaczył inaczej, wynosi 30 dni. Pacjent ma miesiąc na wykupienie leków, począwszy od dnia otrzymania takiej recepty.

Nietypowy czas realizacji e-recept

Nie zawsze jednak recepta ważna jest 30 dni. Wszystko zależy od wskazań lekarza oraz charakteru przepisywanych leków. Pacjenci mają najmniej czasu na wykupienie antybiotyków – zaledwie 7 dni, natomiast w przypadku preparatów immunologicznych czas ten wydłuża się do 120 dni, licząc oczywiście od dnia wystawienia e-recepty przez lekarza.

Zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku recept całorocznych, czyli dostępnych dla pacjenta przez 365 dni od momentu ich otrzymania. Są one szczególnie wygodne dla pacjentów przewlekle chorych, którzy muszą przyjmować określony lek przez wiele miesięcy, a nawet lat, mając pewność, że w ciągu roku potrzebna dawka preparatu się nie zmieni. Lekarz musi jednak wyraźnie zaznaczyć na recepcie, że ma być ona ważna przez cały rok.

Recepty od konkretnego dnia

Jeszcze innym rozwiązaniem jest możliwość kupna przepisanych leków we wskazanym przez lekarza przedziale czasu. Oznacza to, że pacjent nie ma możliwości wykupienia ich już w dniu otrzymania e-recepty, lecz musi poczekać do dnia zaznaczonego na recepcie. Przykładowo jeśli pacjent odwiedził lekarza 1 marca i właśnie w tym dniu otrzymał receptę, jednak lekarz zaznaczył, że jest ona ważna dopiero od 1 kwietnia, pacjent musi zaczekać. Najczęściej ma to zastosowanie także w terapii problemów przewlekłych.

Jak wykupić przepisane leki?

Aby móc wykupić przepisane przez lekarza leki, wystarczy udać się do dowolnej apteki na terenie kraju i przedstawić farmaceucie kod QR bądź podyktować mu 4-cyfrowy kod z SMS-a wraz ze swoim numerem PESEL. Receptę można realizować w różnych aptekach, np. w przypadku braku dostępności wszystkich preparatów w pierwszej aptece. Jeśli jednak pacjent kupuje kilka opakowań tego samego leku, wszystkie muszą być zakupione w tej samej aptece (z możliwością kupna w różnym terminie).

Bibliografia

Redakcja mgr.farm – Kolejne ważne zmiany! Lekarz określi termin realizacji e-recepty (https://mgr.farm/aktualnosci/kolejne-wazne-zmiany-lekarz-okresli-termin-realizacji-e-recepty/).

Ministerstwo Zdrowia – Oznaczanie na e-recepcie ważności 365 dni (https://www.gov.pl/web/zdrowie/oznaczanie-na-e-recepcie-waznosci-365-dni).

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ