Dorota Kaliszek: Modernizacja sterowania oraz stacji kontrolnych jest tańsza od nowej inwestycji
Z zakresu modernizacji i serwisowania maszyn blistrujących zapytania na temat modernizacji urządzeń mają tendencję wzrostową.

Co można uzyskać dzięki renowacji?
Zasadniczo celem renowacji jest przedłużenie okresu eksploatacji urządzenia. Maszyny firmy Mediseal, przy optymalnej konserwacji i serwisie, mogą pracować ponad 20 lat. W tym czasie takie elementy jak oprogramowanie, sterowanie czy kontrole, ze względu na postęp technologii, stają się przestarzałe. Ponadto z różnych powodów zmieniają się wymagania naszych klientów odnośnie maszyn. Tak więc wydaje się, że można mówić o dwóch rodzajach modernizacji: z jednej strony czyste przedłużenie życia maszyny, z drugiej – doposażenie o nowe, inne funkcje.
Przestarzałe oprogramowanie i elementy mają ogromny wpływ na okres eksploatacji maszyny. Wymiana elementów na ogół dostępna jest w ograniczonym czasie. Natomiast w zakresie oprogramowania firma Mediseal opiera się na technologii open source (system Linux), co daje niezależność. Terminowe aktualizacje komponentów gwarantują terminową pomoc w przypadku awarii. Mówimy tutaj o modernizacji bezpieczeństwa produkcji.
Czy renowacja "starych" maszyn się opłaca? Czy warto?
Modernizacja sterowania oraz stacji kontrolnych jest tańsza od nowej inwestycji, zwłaszcza jeśli maszyna posiada wiele formatów.
W czasie okresu eksploatacji maszyny zmieniają się wymagania jej stawiane – czy to przez wprowadzenie nowych produktów czy też wymogi prawne. Modułowa budowa maszyn i linii Mediseal pozwala nawet po latach zintegrować z maszyną zupełnie nowe elementy.
Zawsze należy przeanalizować aspekt amortyzacji maszyny, stosunek wieku maszyny i kosztów modernizacji oraz kosztów nowej inwestycji.
Jakie rozwiązania w zakresie renowacji maszyn proponujemy klientom?
Klienci najczęściej pytają o modernizację stacji kontrolnych i sterowania. W szczególności chodzi o system zdalnego serwisowania MARS, interfejs użytkownika KIVI, często modernizowane są stacje kontroli produktu (na różnych etapach) oraz czytniki kodów kreskowych.
Wymogi prawne powodują zwiększenie ilości informacji – coraz częściej spotykamy się z uzupełnieniem linii o Booklet-Feeder (dokładanie ulotki w formie książeczki lub pakietu).
Ponadto, linie często uzupełniamy o stację ręcznego uzupełniania blistrów. Nowe formy produktów farmaceutycznych skutkują potrzebą modernizacji systemu dozowania: od podajnika szczotkowego do dedykowanego.
Jak często spotykamy się z zapytaniami dotyczącymi odnowy maszyn (w porównaniu z przeszłością)?
Z zakresu modernizacji i serwisowania maszyn blistrujących zapytania mają tendencję wzrostową.
Tekst powstał na podstawie doświadczeń firmy MEDISEAL GmbH
Autor: Dorota Kaliszek
Kalimpex
Fot.: zasoby własne autora