Partner serwisu
06 listopada 2014

Krzysztof Lassota: Części mechaniczne żyją dłużej

Kategoria: Krótko na temat

W dzisiejszych czasach – ciągłych poszukiwań optymalizacji kosztów procesu – trudno sobie wyobrazić używanie maszyn bez ich modernizacji. W naszej praktyce spotkaliśmy się przede wszystkim z koniecznością modernizacji systemu operacyjnego – komputera, wymiana PLC.

Krzysztof Lassota: Części mechaniczne żyją dłużej

Powiązane jest to z zakończeniem wsparcia danego systemu przez producenta maszyn, brakiem części do „starych komputerów”, zakończeniem produkcji PLC itp. Z naszego doświadczenia wynika, że producent wspiera system przez ok. 10 lat.

Części mechaniczne maszyn są przygotowane do zdecydowanie dłuższej eksploatacji. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, czy renowacja się opłaca, każdy projekt to oddzielny przykład. Nie każde urządzenie może być modernizowane na zewnątrz firmy ze względu na ograniczenia typu skomplikowana instancja/wymiar itp.

Rozróżniłbym dwa przykłady modernizacji:
• przeprowadzona przez producenta maszyny,
• przeprowadzona przez firmę specjalizującą się w tym zakresie, polską lub zagraniczną.

Na pewno sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: „jaki wariant wybrać?”. Pierwszy typ modernizacji
na wstępie jest wyceniony na zdecydowanie lepszym poziomie cenowym, jednak potrzebne jest zaangażowanie
wewnętrznych ekspertów oraz wspólne przygotowanie dokumentacji, zwłaszcza walidacyjnej. Stosując ten wariant przechodzimy na serwis lokalny, co też przekłada się pozytywnie na koszty operacyjne i czas reakcji.

Dzięki renowacji można mieć maszynę w pełni sprawną, która posłuży przez następne kilka/kilkanaście lat. Duża grupa zmian to rozszerzenie funkcjonalności w zakresie systemu sterowania i zarządzania procesem, zbierania danych, łatwości wprowadzania kolejnych pomysłów itp. W naszej firmie korzystamy z modernizacji, mamy przykłady dotyczące: HSM, FBD, Coater, tunel do mycia kontenerów, blistrzarka/kartoniarka.

Autor: Krzysztof Lassota
Kierownik produkcji
PF Anpharm S.A.

Fot.: PF Anpharm S.A.

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ