Partner serwisu
06 listopada 2014

Dariusz Stępień: Kilkuletnie urządzenia stają się przestarzałe

Kategoria: Krótko na temat

Modernizację wykonujemy najczęściej w celu zwiększenia wydajności lub uzyskania nowych możliwości technologicznych. Najważniejszym kryterium pozwalającym na ocenę potencjału określonej maszyny do modernizacji jest porównanie kosztów takiej inwestycji i oczekiwanych zysków.

Dariusz Stępień: Kilkuletnie urządzenia stają się przestarzałe

Nie zawsze potrzebna jest jednak modernizacja – czasem wystarczy tylko remont polegający na odtworzeniu pierwotnego stanu technicznego maszyny.

Renowacja sprzętu pozwala przede wszystkim na zwiększenie jego wydajności, obniżenie kosztów eksploatacji oraz uzyskanie nowych możliwości technologicznych. Dodatkowo, zmodernizowana maszyna posiada lepsze parametry techniczne oraz jest łatwiejsza w obsłudze oraz tańsza w eksploatacji.

Modernizacja maszyn zależy od okoliczności i celu, jaki chcemy osiągnąć oraz kosztów, jakie będziemy musieli w związku z tym ponieść. W tym kontekście warto mieć również na uwadze fakt, iż obecnie postęp technologiczny w produkcji maszyn jest ogromny i już nawet kilkuletnie urządzenia stają się przestarzałe, a nowy sprzęt – dzięki niskim kosztom – jest bardziej dostępny. W takiej sytuacji nieopłacalna staje się renowacja przestarzałego sprzętu, a bardziej zasadne wydaje się zakupienie nowej maszyny. Zawsze należy przeprowadzić porównanie „zyski vs koszty” dla obu wariantów.

W Grupie Adamed najczęściej modernizowane są maszyny pakujące oraz tabletkarki i kapsułkarki, które są wyposażane w nowe oprzyrządowanie formatowe. Rzadziej modernizowane są urządzenia wytwórcze – ostatnio przeprowadziliśmy modernizację systemu kondycjonowania powietrza do suszarek, co pozwoliło nam na uzyskanie nowych możliwości technologicznych.

Autor: Dariusz Stępień
Dyrektor departamentu infrastruktury i mediów
Grupa Adamed

Fot.: Grupa Adamed

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ