Partner serwisu
22 grudnia 2014

Tomasz Moys: Podjęliśmy w tym roku szereg inwestycji

Kategoria: Krótko na temat

Rynek farmaceutyczny w Polsce w 2014 roku rozwijał się bez większych turbulencji. Firmy były skoncentrowane na optymalizacji procesów, ulepszaniu swojego portfolio oraz przygotowaniu do spodziewanych zmian. Podobnie było w Grupie Polpharma – mówi Tomasz Moys, prezes zarządu Polfy Warszawa S.A. oraz wiceprezes zarądzu Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA.

Tomasz Moys: Podjęliśmy w tym roku szereg inwestycji

Sukces 2014

Podjęliśmy szereg inwestycji, których celem jest rozbudowa możliwości produkcyjnych i rozwojowych zgodnie z wymaganiami rynku. Zakończyliśmy drugi etap budowy centrum badań i rozwoju oraz produkcji leków biologicznych
w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Zakończyliśmy również budowę zakładu do produkcji leków iniekcyjnych w Kazachstanie i otrzymaliśmy certyfikat GMP potwierdzający europejskie standardy produkcji. W Starogardzie Gdańskim rozpoczęliśmy proces inwestycyjny w zakresie produkcji substancji farmaceutycznych, a w sieradzkiej Medanie – w obszarze niesterylnych form płynnych. Z kolei Polfa Warszawa prowadziła prace przygotowawcze do budowy nowego zakładu produkcji leków sterylnych w Ożarowie, która rozpocznie się w przyszłym roku. Działania mające na celu poprawę efektywności Polfy w połączeniu z silnym wsparciem marketingowym przyniosły rezultaty w postaci najwyższych w historii tej spółki wyników sprzedaży. Polfa Warszawa w ramach Grupy Polpharma rozwija się ok. 2,5 raza szybciej niż w czasach przynależności do Polskiego Holdingu Farmaceutycznego, co dobrze wróży na przyszłość.

Porażka 2014

Miniony rok nie przyniósł na szczęście spektakularnych porażek na rynku farmaceutycznym. Pozostawia jednak niedosyt w zakresie współpracy krajowego przemysłu farmaceutycznego na rzecz wypracowywania wspólnych rozwiązań. Wobec takich wyzwań, jak wdrożenie unijnej dyrektywy antypodróbkowej, polski przemysł nie potrafi mówić jednym głosem. Czasu na dostosowanie do nowych wymogów jest coraz mniej, a Polska pozostaje w tyle w stosunku do innych krajów UE. Wciąż nie mamy systemu zarządzania unikalnymi kodami, brakuje też regulacji prawnych, które określą zasady zarządzania systemem i jego finansowania. Najważniejsze z punktu widzenia przemysłu oraz użytkowników systemu jest zwiększenie zaangażowania i zjednoczenie wszystkich stron procesu, by – czerpiąc z doświadczeń innych rynków – jak najszybciej podjąć zharmonizowane działania.

Wyzwania na przyszłość

W przyszłym roku czekają nas przede wszystkim negocjacje cenowe. Firmy, które eksportują swoje wyroby na rynki Europy Wschodniej, będą też musiały się uporać z kryzysem politycznym i ekonomicznym w tym regionie. Wyzwaniem dla całego przemysłu będą również dalsze prace związane z przygotowaniem do wdrożenia unijnych dyrektyw.

Fot.: Polpharma

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ